
Expremiér Orbán na predvolebnom zhromaždení. FOTO - TASR/AP
Bývalý maďarský premiér Viktor Orbán tento týždeň dvakrát verejne zopakoval, že strana Fidesz odhlasuje ústavné zmeny, ktoré musí Budapešť schváliť pred vstupom do EÚ, len ak socialistická vláda splní jej podmienky. Tými sú pokračovanie tzv. Szécsényiho plánu investícií, trvalý rast miezd a poskytovanie úverov gazdom podľa plánu predchádzajúcej vlády. „Keď vstúpime zlým spôsobom, tisícky podnikateľov a gazdov prídu o existenciu,“ vyhlásil expremiér.
Zákernosť Orbánových slov nie je len v tom, že vydiera, ale aj v načasovaní. Jeho slová totiž odzneli po tom, ako vláda Pétera Medgyessyho sformulovala zásady svojej európskej politiky a vstup do EÚ označila za prvoradý národný záujem. Zároveň odštartovala kampaň, ktorá má pripraviť obyvateľov krajiny na odlišnú situáciu po vstupe.
„Orbán sa snaží v jednej z najdôležitejších otázok z hľadiska národných záujmov rozbiť národný konsenzus,“ reagovali socialisti. Maďarsko musí prijať 12 tzv. dvojtretinových zákonov v roku 2003, pretože pred vstupom do únie musí zmeniť ústavu tak, aby mohla časť zákonodarnej moci prejsť na inštitúcie únie. Socialisti to označujú za najdôležitejšiu legislatívnu úlohu v budúcom roku. Na jar 2003 sa k nej Maďari vyslovia v referende.
Bolo to prvýkrát, keď v Maďarsku silná politická strana dala najavo odpor voči rozšíreniu. Integrácia doteraz nenarážala v Maďarsku na žiadne vnútropolitické prekážky. Orbánovi neprekážalo ani to, že koná v protiklade s vôľou voličov. 72 percent občanov, najviac medzi kandidátskymi krajinami (na Slovensku je to 69 percent), podporuje vstup Maďarska do únie. Socialistom odkázal, že mu je vlastný politický záujem v tejto chvíli dôležitejší ako vstup do únie.
Keď v Maďarsku pred štyrmi rokmi začala vládnuť strana Fidesz, občania väčšinou vnímali pozitívne, že dokázala vystúpiť z vazalskej rétoriky vo vzťahu k Bruselu. Tvrdila, že vstup do únie áno, ale Budapešť prinesie na rokovania aj zoznam vlastných pripomienok a v kľúčových záležitostiach z hľadiska národných záujmov bude tvrdo vyjednávať. Často dávala najavo netrpezlivosť so stále sa odďaľujúcim dátumom vstupu a búrila sa, že ako najúspešnejší kandidát musí čakať na menej pokročilých susedov. Ku koncu vlády sa však Orbán zmenil z kritického partnera na nafúkaného odporcu. Vyhlásoval, že Maďarsko na vstup do únie nie je vôbec odkázané. „Orbán bol len dovtedy stúpencom rozširovania, kým dúfal, že jeho meno bude figurovať na vstupných dokumentoch,“ tvrdia socialisti.
Od aprílových volieb, v ktorých socialisti s menšou liberálnou stranou len tesne porazili pravicový Fidesz, bývalá vládna strana neustále stráca body a popularita socialistov rastie. Orbán chcel varovať, že má stále ešte dosť moci na to, aby zasiahol do politického života krajiny. Spôsobom, ktorým sa degradoval na toho, kto už len vyrába problémy.