
Čečenský utečenec z Grozného Abdulmuslim Kuťajev so synom Makom sedia pred ich domom v obci Duisi v gruzínskom priesmyku Pankisi. Tisíce Čečenov ušli do tejto úžiny pred vojnou v Čečensku, Moskva tvrdí, že sú to teroristi. FOTO - TASR/AP
WASHINGTON, MOSKVA, TBILISI - Spojené štáty vyhlásili, že nepodporia akciu ruského prezidenta Vladimira Putina proti Gruzínsku.
„Podporujeme teritoriálnu integritu Gruzínska a sme proti každej jednostrannej vojenskej akcii Ruska na gruzínskom území. Rozhodne odmietame stredajšie Putinove vyhrážky o akciách proti čečenským cieľom na gruzínskom území,“ povedal hovorca amerického ministerstva vnútra.
USA tak reagovali na Putinovu hrozbu použitia vojenskej sily proti čečenským povstalcom v gruzínskom pohraničí, v priesmyku Pankisi. Podľa jeho slov Gruzínci vo veci zneškodnenia teroristov zlyhali a Rusko má nárok použiť ustanovenie Charty OSN o práve štátu na sebaobranu.
Poslanci ruskej dume včera odhlasovali odporúčanie prezidentovi, aby Rusko prestalo predávať Gruzínsku elektrickú energiu za zvýhodnené ceny a požadovalo platby vo výške svetových cien. S nastupujúcou zimou sa tak obyvateľom malého oslabeného Gruzínska črtá okrem vojenských hrozieb aj energetický problém.
Gruzínsky parlament obvinil Rusko z nesprávnej interpretácie základnej listiny OSN, prípravy agresie, pokusu o anexiu a napomáhanie terorizmu. Pod plášťom boja s terorizmom sa Moskva podľa Tbilisi pokúša o anexiu časti gruzínskeho územia. Uznesenie gruzínskeho parlamentu zdôrazňuje, že ohniská terorizmu sa nenachádzajú v Gruzínsku, ale na území Ruska v Čečensku. Gruzínsko zasiahol terorizmus z Ruska, ktorému napomáha vedenie krajiny, tvrdia gruzínski poslanci.
O teroristov, ktorí sa údajne nachádzajú v priesmyku Pankisi, sa zaujímajú aj Spojené štáty. Posledné štyri mesiace americkí vojaci v Gruzínsku školili miestne špeciálne jednotky na boj s teroristami. Na ruské spochybňovanie účinnosti gruzínskych protiteroristických akcií v Pankisi však Američania zatiaľ nereagovali.
O zámeroch Putinovho vyhlásenia sa na stránkach svetových periodík vytvorilo niekoľko špekulácií. Niektorí pozorovatelia interpretujú Putinovo vyhlásenie ako odkaz Washingtonu, píše denník Kommersant. Putin vraj Bushovi ponúka, že nebude brániť jeho vojenskej akcii proti Iraku, ak sa Američania vzdajú vplyvu v Gruzínsku.
Načasovaním vyhlásenia na prvé výročie útoku na newyorské dvojičky vraj Putin vyslal signál, že jeho výboje za čečenskými teroristami sú rovnako oprávnené ako Bushova vojna proti „zlu“.
Iná teória vychádza z faktu, že Putinova prozápadná zahraničná politika je v Rusku neobľúbená a svojím vyhlásením chcel zalichotiť ruskej pýche, a tak zvýšiť svoju popularitu vnútri krajiny, tvrdí BBC.
Po tom, čo Spojené štáty rezolútne odmietli opodstatnenosť ruskej vojenskej hrozby Gruzínsku, sa Američanom bude asi ťažšie získavať oficiálny diplomatický súhlas Rusov s akciou proti Iraku.
Autor: zo