BRATISLAVA - V deviatich mestách čínskej provincie Ťiang-su (55 miliónov obyvateľov) s dvojmiliónovou metropolou Nan-ťing budú oddnes do 25. septembra 14. majstrovstvá sveta basketbalistiek. Slovenky neštartujú, lebo na kontinentálnom šampionáte vlani vo Francúzsku skončili až ôsme (postupovalo päť tímov). Na predchádzajúcich dvoch MS sme hrali. V Austrálii 1994 obsadili naše vynikajúce piate miesto ako najlepšie Európanky. O štyri roky neskôr v Nemecku skončili na ôsmom mieste (štvrté z Európy za Ruskom, Španielskom a Litvou), keď v boji o 7. priečku prehrali s Kubou po predĺžení 81:83. Slovenky zdolali vtedy Maďarsko, Kórejskú republiku a domáce Nemecko. Prehrali s Brazílčankami, Austrálčankami, Litovčankami a Kubánkami.
K najužšiemu okruhu favoritiek terajších MS patria opäť Američanky a Austrálčanky, finalistky OH 2000. V Sydney bolo poradie: 1. USA, 2. Austrália, 3. Brazília, 4. Kórejská republika, 5. Francúzsko, 6. Rusko, 7. SLOVENSKO. Na boje o medaily, a možno i o titul, pomýšľajú Rusky, Brazílčanky, Francúzky i domáce Číňanky.
Tím USA sa za posledné dva roky veľmi nezmenil. Na šampionáte znovu štartujú hviezdy WNBA i mnohých veľkých európskych klubov Lisa Leslieová, Katie Smithová, Sheryl Swoopesová, DeLisha Miltonová.
Hneď v úvode podujatia sa dnes o 13.30 SELČ stretnú v Čang-ťia-kangu v repríze finále MS 1998 USA a Rusko. Američanky a bývalý Sovietsky zväz sú so šiestimi titulmi najúspešnejšie krajiny histórie šampionátov. Okrem nich vyhrala už iba v roku 1994 Brazília.
Bývalé Československo bolo dvakrát druhé (1964 a 1971). V Brazílii ‘71 viedol družstvo zosnulý legendárny slovenský tréner Ján Hluchý. Spoločný štát získal aj štyri bronzy (1957, 1959, 1967, 1975).
Pred úvodným šlágrom Američaniek s Ruskami najväčšia hviezda obhajkýň Sheryl Swoopsová povedala: „Nejde iba o zápas s Ruskom. To najlepšie musíme hrať v každom stretnutí, nesmieme ani na chvíľu poľaviť v úsilí. Každý chce zdolať práve nás, ukázať svetu, že možno nad nami vyhrať.“ Krídelníčka (183 cm) Houston Comets zvolila obozretné slová iste aj pod dojmom sklamania mužského tímu USA, ktorý skončil pred týždňom na MS v Inadianapolise až šiesty.
Zloženie skupín - A (Wu-čung): Japonsko, Argentína, Austrália, Španielsko. B (Tchaj-Chang): Brazília, Čína, Juhoslávia, Senegal. Zápas Čína - Brazília je na programe dnes. C (Čang-ťia-kang): Litva, Taiwan, USA, Rusko. D (Čchang-šu): Kórejská republika, Tunisko, Francúzsko, Kuba.
V dvoch semifinálových skupinách sa stretne po šesť tímov. Zápasy zo skupín sa zaratúvajú. Boje o konečné umiestnenie k. o. systémom medzi najlepšou osmičkou budú 23. - 25. septembra v Nan-ťingu.
(pf)