PRAHA – Len tri mesiace po voľbách sa česká vláda dostala na pokraj krízy. V parlamente včera neprešiel vládny návrh zákona na zvýšenie daní, ktorým chcel kabinet získať peniaze na uhradenie škôd po povodniach.
Osud vlády zobrala do rúk bývalá šéfka Únie slobody-DEU Hana Marvanová. Ako jediná z vládnych poslancov zdvihla ruku proti. Jan Kavan, poslanec vládnych socialistov, na hlasovaní chýbal, sedí na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku. Pri najtesnejšej väčšine koalície to znamenalo víťazstvo opozície.
Premiér Vladimír Špidla sa na Marvanovú hnevá a nevylúčil, že jeho sociálni demokrati budú žiadať zmenu vládnej koalície: vládnuť by už vraj mohli len s ľudovcami. Nevylúčil ani menšinovú vládu sociálnych demokratov. V oboch prípadoch by to s najväčšou pravdepodobnosťou znamenalo, že vláda bude potrebovať tichú podporu komunistov.
„Neschválenie vládneho návrhu považujem za jasné porušenie koaličnej dohody a treba rýchlo reagovať,“ povedal Špidla po zasadnutí parlamentu. Situácia by sa podľa neho mala vyjasniť dnes alebo zajtra.
Vládni poslanci vinia z rýchleho rozpadu koalície Marvanovú. Tá mala proti vláde výhrady od začiatku a odstúpila z čela US-DEU, stala sa však podpredsedníčkou dolnej komory parlamentu. Včerajšie hlasovanie odôvodnila tým, že hlasovala podľa svojho svedomia. Nespokojní s ňou boli aj niektorí jej stranícki kolegovia. Naznačovali, že by sa mala vzdať mandátu alebo aspoň kresla podpredsedníčky parlamentu.
Situácia pripomína posledný vývoj v Rakúsku. V obidvoch krajinách veľká voda so sebou strhla aj vládu: v Rakúsku pre odpor vnútri strany Slobodných Jörga Haidera zvýšiť kvôli povodniam dane vláda padla. V Čechách sa z rovnakého dôvodu pravdepodobne len roztrhá.
Autor: kos