Ktorú politickú stranu by ste vlastne mali voliť?

Na Slovensku prevláda názor, že volebné programy politických strán nezohrávajú rozhodujúcu rolu pri rozhodovaní voličov. Hovorí sa, že programové pozadie politiky ustupuje do pozadia a voličské správanie určujú iné, predovšetkým osobnostné a imidžové ...

Na Slovensku prevláda názor, že volebné programy politických strán nezohrávajú rozhodujúcu rolu pri rozhodovaní voličov. Hovorí sa, že programové pozadie politiky ustupuje do pozadia a voličské správanie určujú iné, predovšetkým osobnostné a imidžové faktory.

Pre kriticky mysliaceho voliča je však znalosť programových priorít politickej strany, pre ktorú sa rozhodol, nevyhnutná. Inak nie je jeho volebné rozhodnutie kvalifikované. Preto sme pre čitateľov volebnej prílohy pripravili predvolebný kontrolný test.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vybrali sme osem dôležitých tém a potom sme vo volebných programoch ôsmich relevantných politických strán hľadali riešenia, ktoré k nim jednotlivé politické subjekty ponúkajú. Ak nebolo možné z programov prevziať doslovný citát, usilovali sme sa pri parafrázovaní stanovísk o maximálnu vernosť a obsahovú výstižnosť.

V nasledujúcom teste zaškrtávajte riešenie, ktoré vy osobne podporujete. Z výsledkov testu pre voličov si môžete zistiť, s riešením ktorej strany ste sa vlastne stotožnili. Strana, ktorej riešenia ste si vybrali najčastejšie a jej program vám teda najviac vyhovuje, by mala (teoreticky) získať i váš hlas v septembrových parlamentných voľbách.

V každom prípade si môžete aspoň skontrolovať, či „svoju“ stranu volíte podľa jej programu, alebo podľa inklinácií, ktorých pôvod je aj pre vás neznámy.

SkryťVypnúť reklamu

1. Čo potrebuje ekonomika

a) Potrebné sú predovšetkým pragmatické riešenia a návrat k zdravému rozumu. Investície by mali smerovať do obnovenia poriadku a rozvoja infraštruktúry – do diaľnic, železničných koridorov, leteckej a vodnej dopravy, tiež do bytového fondu a na zavádzanie informačných systémov.

b) Hospodárstvo potrebuje zdokonalenie a rozvoj transparentného, likvidného kapitálového trhu. Je to jeden z hlavných predpokladov efektívneho pôsobenia reálnych ekonomických vzťahov. Ukončiť treba reštrukturalizáciu bankového sektora a realizovať účinnú priemyselnú politiku.

c) Privatizácia je tragédiou Slovenska a zdrojom jeho chudoby a úpadku. Preto treba posilniť úlohu štátu v hospodárstve a zvýšiť vplyv zamestnancov na riadenie podnikov. Iba ak sa zabráni výpredaju majetku do zahraničia, prestane byť Slovensko hračkou v záujmoch medzinárodných korporácií.

SkryťVypnúť reklamu

d) Je nevyhnutné obnoviť makroekonomickú stabilitu výrazným znížením schodku verejných financií. Miera štátneho prerozdeľovania prostriedkov by sa mala podstatne znížiť, dotácie sa musia odstrániť a štátna pomoc musí byť adresná. Výdavky štátneho rozpočtu by mali klesnúť približne o tretinu.

e) Treba zaviesť tvrdé rozpočtové obmedzenia, znížiť rozsah štátnych záruk a normalizovať vzťahy medzi štátnym rozpočtom a zložkami verejného rozpočtu. Zásahy štátu do ekonomiky by mali zaznamenať pokles, rozpočtovú disciplínu štátu treba zabezpečiť prijatím ústavného zákona, ktorý by dal vláde právo veta voči návrhom, ktorých rozpočtové dôsledky nie sú kryté.

f) Silným impulzom hospodárskeho rozvoja by bolo zavedenie rovnej dane z príjmu na úrovni 14 percent. Treba znížiť základ dane pre rodičov vychovávajúcich deti a takisto znížiť aj odvodové zaťaženie. Prehodnotiť dotácie, zredukovať byrokraciu a dosiahnuť úspory i v nákladoch na sociálnu sieť.

SkryťVypnúť reklamu

g) Úlohu štátu v ekonomike je potrebné obmedziť, znížiť dane, odvody a minimalizovať štátom organizované prerozdeľovanie financií. Konečne by sa malo začať so stavbou južnej diaľnice medzi juhozápadným Slovenskom a Košicami, zmodernizovať most v Komárne a vybudovať most cez Dunaj, určený na nákladnú dopravu.

h) Dôraz treba položiť na systematický rozvoj infraštruktúrnych projektov – najmä na dobudovanie siete diaľnic do roku 2010 a na dokončenie 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Podporu si zaslúži aj bytová výstavba a obnova bytového fondu prostredníctvom daňového zvýhodnenia i tvorba podporných programov v poľnohospodárstve.

2. Čo posilní právny štát

a) Štát existuje a pôsobí z vôle jednotlivca, v mene jednotlivca a v prospech jednotlivca. Treba zabezpečiť ochranu a uplatnenie práva, čím bude garantované dodržiavanie základných práv jednotlivca.

SkryťVypnúť reklamu

b) Všeobecná devastácia Slovenska je výsledkom živelne pôsobiaceho kapitalizmu. Treba zaviesť systémové zmeny na posilnenie úlohy a zodpovednosti štátu za politiku, ekonomiku i kultúru.

c) Musí sa skončiť stav, keď protispoločenské živly ohrozujú slušných občanov, obmedzujú ich aktivity v podnikaní, vzbudzujú strach a obavy doma i na verejnosti. Štát musí zefektívniť prácu súdov a vymožiteľnosť práva.

d) Súčasný stav možno charakterizovať ako neporiadok a chaos. V prvých troch mesiacoch vládnutia treba prijať zásadné a razantné rozhodnutia, sledujúce nastolenie elementárneho poriadku v štáte.

e) Slovensko obchádza strašidlo strašidlo vlády M. Dzurindu. Slovensko nie je skutočným právnym štátom, lebo vládna moc zneužíva represívny aparát na politické ciele. Špecializované útvary polície, zriadené na prenasledovanie opozície, budú zrušené.

SkryťVypnúť reklamu

f) Právny štát podporuje princíp samosprávnosti, pretože problémy sa riešia najúčinnejšie vtedy, keď sa občan aktívne zúčastňuje na prijímaní rozhodnutí. Treba zrušiť dôsledky diskriminačných právnych noriem prijatých na základe princípu kolektívnej viny.

g) Je potrebné prijať ústavný zákon o konflikte záujmov, vypracovať zákon o lobingu a transparentnom financovaní politických strán a pripraviť komplexnú právnu úpravu preukazovania pôvodu majetku.

h) Štát by mal regulovať čo najmenej spoločenských vzťahov, ale tie, ktoré reguluje, musí zabezpečiť v prípade potreby aj donútením. Štát slobodných občanov je štíhly, nie drahý, ale silný štát.

3. Čo pomôže politickému

systému

a) Štát musí zaručiť rovnoprávnosť a rovnosť príležitostí pre ženy a mužov najmä v kontexte rovnakého odmeňovania za vykonanú prácu a spoločenského postavenia.

SkryťVypnúť reklamu

b) Existujúci právny rámec politického systému SR je vcelku vyhovujúci, ide najmä o jeho bezproblémové fungovanie.

c) Treba odstrániť stranícke kandidačné listiny. Zavedenie bezprostrednej väzby medzi voličmi a ich konkrétnym poslancom bude viesť k podstatnému zvýšeniu kvality poslaneckého zboru.

d) Programovým cieľom skutočnej ľavicovej strany musí byť vytvorenie vyspelej, sociálne spravodlivej spoločnosti, ktorá by viedla k socializmu. Treba nadviazať na všetky úspechy a pozitíva budovania socializmu na Slovensku.

e) Je žiaduce, aby sa znížil počet poslancov NR SR zo 150 na 100, a namiesto pomerného volebného systému sa zaviedol systém väčšinový s dvojkolovou voľbou poslancov v jednotlivých volebných obvodoch.

f) Hneď na začiatku funkčného obdobia zaviesť zmiešaný volebný systém. Polovica poslancov NR SR by mala byť volená v jednomandátových volebných obvodoch. Hranica pre vstup do parlamentu by sa mala zvýšiť z 5 na 7 percent.

SkryťVypnúť reklamu

g) Treba zásadne zmeniť volebné pravidlá štátu. V priebehu budúceho funkčného presadiť reformu volebného zákona v prospech väčšinového volebného systému, čo zlepší prácu parlamentu.

h) Prijať novelu volebného zákona, ktorá zvýši váhu preferenčných hlasov. V tejto súvislosti opäť zvážiť otázku počtu volebných obvodov. Schváliť zákon o voľbách do Európskeho parlamentu i zákon o „štíhlej“ vláde.

4. Čo zaručí vonkajšiu

bezpečnosť

a) Začlenenie do NATO už v najbližšom čase. Slovensko by malo prevziať svoj diel zodpovednosti za ochranu slobody a bezpečnosti v euroatlantickom priestore.

b) Vstup do NATO a EÚ urýchli v konečnom dôsledku hospodársky rast a prispeje k zníženiu nezamestnanosti.

c) Treba zabezpečiť aktívnu účasť SR na spoločnej zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politike v rámci európskych a transatlantických štruktúr.

SkryťVypnúť reklamu

d) Integrácia do NATO je základný národnobezpečnostný záujem Slovenska.

e) Kto je za svet bez vojen a násilia, je proti vstupu SR do akéhokoľvek agresívneho vojenského paktu. O členstve v NATO treba vypísať referendum.

f) Vstupom do NATO sa Slovensko nestane len pasívnym konzumentom kolektívneho bezpečnostného systému, ale bude aj jeho aktívnym producentom.

g) Medzinárodnú bezpečnosť Slovenska môže zaručiť len jeho čo najskoršie členstvo v NATO.

h) Bezpečnosť SR môže byť úplne garantovaná iba integráciou do transatlantických politicko-bezpečnostných štruktúr.

5. Čo urobiť pre vnútornú

bezpečnosť

a) V boji proti korupcii a ekonomickej kriminalite sa treba sústrediť na najvyššie miesta. Korupcia na súdoch, v polícii a politike sa dá potlačiť iba špecializovanými tímami s mimoriadnymi právomocami.

SkryťVypnúť reklamu

b) Bezpečnosť občanov môže garantovať len zvýšená účinnosť trestného stíhania a prevencia zločinnosti. Orgány činné v trestnom konaní musia bojovať proti korupcii na všetkých úrovniach.

c) Treba zdokonaliť ochranu štátnych hraníc proti medzinárodným zločincom, pašerákom drog a prevádzačom. Cudzia propaganda nesmie jednostranne ovplyvňovať myslenie občanov.

d) Zbyrokratizovaný a rozbujnený štátny aparát je najvhodnejším prostredím na korupciu. Represívne zložky, teda políciu, prokuratúru i súdy treba odpolitizovať. Všetky špecializované útvary, zriadené na prenasledovanie opozície, zrušiť.

e) Rekodifikáciou Trestného zákona a Trestného poriadku zjednodušiť a zefektívniť boj proti organizovanému zločinu. Potierať ekonomickú trestnú činnosť, drogovú kriminalitu, výpalníctvo a korupciu.

SkryťVypnúť reklamu

f) Prevencia kriminálnej činnosti a právna ochrana obetí trestných činov, nie ich páchateľov, by mali pomôcť aktívnemu prístupu spoločnosti a jednotlivcov k svojej slobode a bezpečnosti.

g) Trestné stíhanie i jednoduchých trestných činov trvá príliš dlho. Odstránením duplicity vyšetrovacích úkonov sa proces vyšetrovania urýchli. V boji proti organizovanému zločinu treba prijať zákon o korunnom svedkovi.

h) Dôraz treba položiť na zápas s finančnou kriminalitou, lebo tvorí základňu organizovaného zločinu. Treba presadiť aj novú, európsku koncepciu ochrany štátnych hraníc a sprísniť migračnú politiku.

6. Čo zmeniť v sociálnej

politike

a) Prioritou by malo byť dokončenie dôchodkovej reformy. Zásadne posilniť váhu kapitalizačného piliera dôchodkového systému. Znížiť platby do fondu nemocenského poistenia.

SkryťVypnúť reklamu

b) Podporu dostane urýchlená realizácia dôchodkovej reformy a vznik druhého, kapitalizačného piliera. Základné poistenie musí zohľadňovať zásluhovosť rodičov podľa počtu nezaopatrených detí.

c) Nevyhnutná je úprava dôchodkového veku, pri ktorej treba zabezpečiť primeranú kompenzáciu. Dôraznejšie presadzovať princíp zásluhovosti v novom poistnom systéme a posilňovať osobnú zainteresovanosť občanov.

d) Hroziacej kríze financovania dôchodkového systému treba predísť zavedením povinného kapitalizačného piliera. Znížiť odvodové zaťaženie a zvýšiť záujem občanov o dobrovoľné formy sporenia na dôchodok.

e) Vytvoriť podmienky na vznik doplnkového zdravotného a rodinného poistenia podľa noriem Európskej únie. Zabezpečiť rast miezd, platov a dôchodkov tak, aby nedochádzalo k znižovaniu reálnych príjmov občanov.

SkryťVypnúť reklamu

f) Dôchodcom zabezpečiť právo na dôstojný život, dôchodky plne valorizovať dvakrát do roka. Zľavy pre dôchodcov zachovať a vekovú hranicu pre odchod do dôchodku nepredlžovať.

g) Pre druhý pilier dôchodkového poistenia treba zaviesť osobné účty, ktoré umožnia, aby si zamestnanci významnú časť svojho dôchodku ušetrili z vlastnej mzdy. Služby poskytované dôchodcom musia byť pre nich dostupné.

h) Treba urobiť všetko pre to, aby zo systému doplnkového poistenia najviac profitovali poistenci. Systém sociálne spravodlivého poistenia musí byť založený na osobnej motivácii a participácii občana, ale i nevyhnutnej sociálnej solidarite.

7. Čo podporiť

v národnostnej politike

a) Tak ako doteraz podporovať rozvoj kultúry všetkých menšín. Dôsledne plniť záväzky vyplývajúce z podpísaných a ratifikovaných konvencií. Dodržiavať individuálne práva osôb, hlásiacich sa k národnostným menšinám.

SkryťVypnúť reklamu

b) Menšiny nie sú rizikové skupiny.

c) Treba dôsledne dbať na dodržiavanie práv národnostných menšín. V záujme toho iniciovať, aby vznikla agentúra Európskej komisie pre národnostné menšiny. Uznať a podporovať menšinové jazyky, uľahčiť ich výučbu a štúdium.

d) Vypracovať program pre všetky úseky štátnej politiky.

e) Vytvoriť podmienky pre kultúrnu rôznorodosť, s prehľadným financovaním aktivít s cieľom uchovania všetkých menšinových kultúr.

f) Zlepšenie medziľudských vzťahov a zvýšenie miery tolerancie v spoločnosti treba považovať za prioritu. Dosiahnutie pokroku v týchto oblastiach predpokladá spoločnú politickú vôľu.

g) Nenahraditeľnú úlohu zohráva vzdelávanie v materinskom jazyku. Tomu má slúžiť ďalší rozvoj detašovaných maďarských oddelení slovenských univerzít i vytvorenie samostatnej štátnej maďarskej univerzity. Cieľom je vytvorenie samostatného menšinového právneho postavenia.

SkryťVypnúť reklamu

h) Zabezpečiť dodržiavanie práv národnostných menšín na úrovni európskeho štandardu, súčasne odmietať snahy o narušenie územnej celistvosti Slovenskej republiky.

8. Čo ochráni životné

prostredie

a) Treba presadzovať zodpovednosť nadnárodných korporácií za riešenie sociálnych, ekonomických a ekologických problémov, na ktorých majú svoj podiel.

b) Je potrebné sa zasadiť za ochranu prírodných zdrojov energie, za zachovanie kvality spodných a povrchových vôd. Občanov viesť k tomu, aby urobili všetko pre zdravé životné prostredie.

c) Podporovať rozvoj ekologických aktivít podnikov ako jednej z konkurenčných výhod. Presadzovať proces národnej osvety a budovania ekologického povedomia.

d) K ochrane vody pristupovať ako k strategickej surovine. Ochranu životného prostredia zabezpečovať zavádzaním nových spracovateľských technológií.

e) Rast vzdelanosti je najlepším prostriedkom na prekonávanie globálnych problémov spoločnosti.

f) Presadzovať vhodnú personálnu a finančnú politiku v rezorte. Zvýšiť podiel zneškodňovania odpadov spaľovaním, vytvoriť systém efektívneho zhodnocovania odpadov.

g) Je potrebné vytvárať podmienky na rozvoj lesov ako základného bohatstva Slovenska. Zalesňovať nevyužitú poľnohospodársku pôdu. Vytvárať podmienky na separovaný zber odpadov obcami.

h) Integráciu do EÚ treba založiť na vyváženom environmentálnom, ekonomickom a sociálnom rozvoji spoločnosti. Vyhodnocovať možné riziká, bezodkladne o nich informovať a dbať na predchádzanie možných havárií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu