IRAK: Portugalsko a Bulharsko vyjadrili podporu postoju USA

NEW YORK 12. septembra (SITA/Reuters) - Portugalsko, členská krajina Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie (EÚ) ako aj Bulharsko, nádejný kandidát na vstup do NATO, vyjadrili v stredu podporu Spojeným štátom v otázke Iraku. Naštrbili tak obra

z jednotnej Európy, ktorá sa doposiaľ jednoznačne vyslovovala proti akémukoľvek použitiu sily na riešenie krízy v Iraku.
"Podľa nás je chybou to, čo robia niektorí spojenci - obviňovať Spojené štáty. Treba obviňovať Irak. Irak nerešpektuje rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN)," uviedol portugalský minister zahraničných vecí Antonio Martins da Cruz. Podľa neho treba vyvinúť na Bagdad diplomatický tlak a snažiť sa dosiahnuť dohodu o opätovnom vpustení zbrojných inšpektorov OSN do krajiny. Ak sa to nepodarí, pripúšťa aj vojenskú akciu. "Nemôžeme sa vopred uzatvárať pred žiadnou možnosťou. Portugalsku je úplne jasné, že musíme ponechať všetky možnosti riešenia otvorené."
Bulharský minister zahraničných vecí Solomon Passy si dokonca myslí, že ak Spojené štáty predložia vlastnú rezolúciu o Iraku, ktorá bude počítať aj s možnosťou použitia sily, Bezpečnostná rada (BR) OSN ju schváli. "Som presvedčený, že pokiaľ sa nám nepodarí dosiahnuť konsenzus, rezolúcia bude schválená veľkou väčšinou." BR OSN má 15 členov a v septembri jej predsedá práve Bulharsko. Na otázku, čo by museli Spojené štáty spraviť, aby Bulharsko presvedčili o svojej pravde vo veci Iraku, Passy odvetil: "Myslím, že už nás presvedčili. Rovnako ako mnohých ďalších európskych spojencov."
Už v utorok vyjadril podobný postoj španielsky premiér Juan María Aznar. Dokonca pripustil, že by Španielsko podporilo útok USA na Irak aj bez súhlasu BR OSN: "Uprednostnili by sme, keby OSN vojenskú akciu proti Iraku podporilo, nie je to však nevyhnutné," povedal Aznar počas telefonického rozhovoru s americkým prezidentom Georgeom Bushom v predvečer prvého výročia teroristických útokov na New York a Washington z 11. septembra. Spojené štáty v otázke Iraku dlhodobo podporuje aj britský premiér Tony Blair.
Prvé konkrétne vyjadrenie k otázke použitia sily v Iraku zaznelo v stredu aj zo Slovenska. "Ak by nebolo iné východisko, bude sa uvažovať aj o tomto extrémnom riešení," uviedol minister zahraničných vecí Eduard Kukan pre agentúru SITA. Najdôslednejším odporcom použitia sily v Iraku je Nemecko a s týmto riešením nesúhlasí ani väčšina ostatných európskych členských krajín NATO. Vo všeobecnosti platí, že ľavicové vlády sú proti útoku, zatiaľ čo krajiny, v ktorých vládne pravica majú k USA v tejto otázke menej kritický postoj.
Bush má vo štvrtok na pôde OSN predniesť zásadný a dlho očakávaný prejav, v ktorom sa bude snažiť predstaviteľov ostatných krajín presvedčiť o potrebe vojenského riešenia situácie v Iraku. Americký prezident označil začiatkom roku Irak spolu s Iránom a Severnou Kóreou za krajiny, ktoré podľa neho tvoria súčasť celosvetovej "osi zla". Všetky tri krajiny obvinil zo snahy o získanie zbraní hromadného ničenia, Irak a Irán navyše aj z prepojenia na teroristické siete. V prípade Iraku, napriek kritike, ktorú si za to vyslúžil od svojich európskych spojencov, neustále zdôrazňuje nevyhnutnosť vojenského riešenia.
Irak všetky americké obvinenia odmieta. "Informácie o výrobe zbraní hromadného ničenia v Iraku sú vymyslené. Bushova vláda vie lepšie ako ktokoľvek iný, že nikto u nás takéto zbrane nevlastní a nikto v Iraku nemá ani kapacitu na to, aby ich mohol vyrábať," napísal v úvodníku iracký denník al-Thawra, oficiálny tlačový orgán vládnucej strany Baas. "Tieto lži vyrábajú Američania len preto, aby ospravedlnili agresiu proti krajine, ktorá sa previnila jedine tým, že je nezávislá a slobodná a je veľmi bohatá na ropu, po ktorej Bush a (americký viceprezident Dick) Cheney tak bažia," píše denník. Irak má druhé najväčšie zásoby ropy na svete, podľa oficiálnych irackých štatistík až 113 miliárd barelov.

ll;tt
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 038
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 380
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 168
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 532
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 529
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 247
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 147
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 890
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu