BRATISLAVA - O dodaní informačného systému pre štátnu pokladnicu bude ministerstvo financií rokovať so štvornásobným víťazom zrušeného tendra Hewlett-Packard. Rozhodol o tom včera šéf rezortu František Hajnovič po rokovaní s expertnou poradnou skupinou a zohľadnení posudku Slovenskej technickej univerzity.
Po zrušení tendra, ktorý sa naťahoval bez výsledku rok a pol, pokračuje hľadanie dodávateľa systému rokovacím konaním bez zverejnenia. Alternatívou Hewlett bol Siemens Business Services. Obe firmy súperili aj vo verejnej súťaži.
„Minister sa rozhodol, že v tejto etape bude o zmluve ďalej rokovať so spoločnosťou Hewlett-Packard,“ informovalo tlačové oddelenie ministerstva. Pokladnica od Hewlett bude stáť 1,4 miliardy korún. Siemens si pýtal 1,6 miliardy. Obidve spoločnosti ceny po zrušení súťaže a vyhlásení rokovacieho konania zvýšili.
IBM Slovensko, ktorej ponukou sa komisia nezaoberala, vyhlasovala, že je schopná systém dodať za 918 miliónov. „Stále čakáme na výsledok kontroly Najvyššieho kontrolného úradu. Predpokladám, že kým jeho správa nebude na svete, sa obstarávateľ zdrží podpisu zmluvy,“ povedal generálny riaditeľ IBM Slovensko Boris Kekeši. IBM požiadala úrad o preskúmanie spôsobu výberu, pretože nesúhlasila s tým, že jej ponuku ministerstvo ignorovalo.
Menej transparentný a jednoduchší spôsob výberu firmy, ktorá pokladnicu postaví, si ministerstvo vybralo pre nedostatok času. Rozpočtová organizácia Štátna pokladnica funguje od mája. Už za necelé štyri mesiace, od začiatku budúceho roka by mala riadiť verejné rozpočty a obsluhovať účty štátnych organizácií. Stanovuje to zákon, ktorého zmenu by ministerstvo krátko pred voľbami v parlamente ťažko dosiahlo.
Verejnú súťaž od začiatku sprevádzali podozrenia z korupcie a klientelizmu. Najskôr rozruch spôsobilo IBM, pretože doručilo svoju ponuku neskoro. Tesne pred prvým vyhlásením výsledkov sa zasa objavilo podozrenie, že Siemens sa pokúsil podplatiť predsedu výberovej komisie.
Tender mal nakoniec štyri pokračovania a dve komisie. Víťaz bol zakaždým vyhlásený, ale výsledok zakaždým zrušený. Ministerstvo tak reagovalo na rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie. Ten väčšinou vyhovel námietke porazeného Siemensu.
Aj neverejné rokovacie konanie sa naťahuje - výsledok mal byť známy už v auguste. Až minulý piatok si pozval Hajnovič Hewlett aj Siemens na pracovné stretnutie, aby doplnili niektoré informácie k projektu a podmienky zmluvy.
Katarína Porubská zo Siemensu pre TASR povedala, že rozhodnutie ministerstva financií budú akceptovať. (bro, jj)