
Ani Dzrurindovej vláde sa napriek sľubom nepodarilo vniesť svetlo do procesu deblokácií ruského dlhu. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
ovedaný celý rad otázok. Vlády Ruska a Slovenska sa dohodli, že najlepšie predpoklady na realizáciu transakcie má česká firma Fid Group. O jej úlohe bolo povedané iba toľko, že je sprostredkovateľom.
Dôvodom mal byť fakt, že ministerstvá financií oboch krajín nemôžu takéto transakcie realizovať, pretože nie sú bankami. Do transakcie sa okrem Fid Group zapojila aj ruská Vnešekonom banka, ČSOB, ako aj Citibank New York.
„Problém netrasparentnosti bol v slovensko-ruských deblokáciách od ich samotného počiatku spätý s účasťou súkromných sprostredkovateľov,“ povedal analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba. Deblokácie, ktoré boli na medzivládnej úrovni dohodnuté vlani, však podľa Dulebu nevyvolali toľko otáznikov ako teraz.
Fid Group má podľa obchodného registra väzby s ruskými podnikateľskými kruhmi. Miroslav Chochola, ktorý do 31.júla predsedal jej dozornej rade, pôsobí aj v šiestich firmách, do ktorých vložili vstupný kapitál ruské osoby alebo organizácie. V piatich z nich je Chochola jediným konateľom.
Podobný prejav dôvery ruských ekonomických kruhov avšak v podstatne väčšom meradle rozhodol aj o výbere Fid Group. Ministerstvo financií dostalo podľa štátneho tajomníka Vladimila Podstránskeho „desiatky až stovky ponúk“. Ako však zdôraznil jedine ponuka českej firmy obsahovala súhlas ruskej Vnešekonom banky, aby sa na transakcii podieľala Fid Group.
Transakcia prebehla neobvykle rýchlo. Dohoda o odpísaní 460 miliónov z ruského dlhu bola podpísaná 28. augusta. Vnešekonom banka vyplatila 30 percent z výšky dlhu, teda 6,1 miliardy korún už v priebehu dvoch dní.
O výške odmeny pre Fid Group odmietla hovoriť tak vláda, ako aj firma samotná. Firma nevyvrátila ani informácie o svojej možnej nedôveryhodnosti. Vláda si podľa Podstránskeho firmu preverila. Podľa ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského však práve informácie zo spravodajských kruhov, ktoré ministri dostali na rokovanie, firmu spochybňovali pre jej údajné miliardové dlhy. Čarnogurský preto rokovanie vetoval.
Predstavitelia Fid Group sa rozhodli, že na otázky o transakcii, ako aj firme samotnej odpovedať nebudú. Denníku SME rozhovor s predsedom predstavenstva Danielom Farnbauerom prisľúbili, i keď iba cez mail. Po zaslaní otázok ho však odriekli. Vedenie sa podľa hovorkyne Petry Nocárovej na porade v pondelok 9. septembra uznieslo, že až do vyrovnania záväzkov voči ministerstvu financií na otázky neodpovie. Predtým však firma rozhovor nijako nepodmieňovala. Hovorkyňa podala iba krátke vyhlásenie. „Úspešné ukončenie a základné parametre transakcie už boli rozsiahlo medializované a to je pre nás dostatočnou satisfakciou, a tiež faktickou odpoveďou na niektoré falošné obvinenia týkajúce sa nevierohodnosti našej spoločnosti a údajných miliardových dlhov,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Fid Group práve pracuje na ďalšom finančnom vyrovnaní ruského dlhu v sume 185 miliónov dolárov. Slovensko má za jeho odpísanie získať 40 percent. Transakciu vláda odsúhlasila už v apríli a má sa uzavrieť ešte tento mesiac. (tom)