
Budova má podľa odhadov hodnotu približne 30 miliónov korún. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Riaditeľ múzea Milan Šoka bol s rozhodnutím súdu spokojný. Advokát Beniačovcov ešte včera nevedel, či sa proti rozhodnutiu odvolá.
Dedičia rodiny Beniačovcov v žalobe žiadali vydanie Thurzovho domu, o čom počas desiatich rokov rozhodoval najprv okresný súd, potom krajský súd, až nakoniec v roku 1993 Najvyšší súd vrátil kauzu späť okresnému súdu.
Beniačovci argumentovali tým, že budovu na Námestí SNP v Banskej Bystrici im znárodnili neprávom, a že nákladná rekonštrukcia za štátne peniaze nezmenila stavebno-technický charakter objektu. Tri znalecké posudky počas desiatich rokov však potvrdili, že v čase znárodnenia už bol dom v takom stave, že bol určený na demoláciu a momentálne je po oprave úplne funkčný, teda zmenil stavebno-technický charakter.
Sudkyňa včera pripustila, že Thurzov dom Beniačovcom nemal byť znárodnený, v konečnom rozhodnutí sa však priklonila k názoru súdnych znalcov, že rekonštrukciou domu došlo k zásadnej zmene účelu stavby, a preto rozhodla v prospech Stredoslovenského múzea.
Thurzov dom bol chránenou kultúrnou pamiatkou už v čase monarchie. Počas vojny ho zásah bomby poškodil natoľko, že ho štát ponúkal za symbolickú korunu. Jedine vysoké náklady na demoláciu zachránili túto pamiatku pred zbúraním. Neskôr sa o rekonštrukciu Thurzovho domu postaralo vtedajšie povereníctvo kultúry.
Objekt dal postaviť v roku 1495 Ján Thurzo z dvoch gotických domov. V roku 1938 Thurzov dom kúpil dnes už nežijúci Karol Beniač, ktorý počas vojny odišiel do zahraničia a na Slovensko sa vrátil až po revolúcii pred jedenástimi rokmi.
DANIEL VRAŽDA