ými, znásilnenia, pohlavného zneužívania a ohrozovania mravnej výchovy. Obeťou bola jeho mladšia sestra, ktorá s ním ostala v trinástich rokoch tehotná. Potvrdili to aj testy DNA, navyše brat ju sexuálne zneužíval od jej deviatich rokov.
Súd ho však nakoniec oslobodil pre procesnú chybu trestnom konaní.
„Dievča k nám prišlo vo veľmi zlom psychickom stave rovno z pôrodnice, malo vtedy 14 rokov. Bola poznačená celou situáciou, keď sa tesne po pôrode a po prežitých traumách v rodine musela zúčastňovať na výsluchoch a zároveň bola pod tlakom rodiny,“ hovorí Ivan Leitman, riaditeľ detského krízového centra Náruč v Žiline, kde dievčina strávila asi deväť mesiacov. Bábätko išlo rovno do detského domova, dnes má už dva roky a žije v náhradnej rodine. Jeho dnes 16-ročná mama je opäť medzi príbuznými. Súd totiž zamietol návrh na ústavnú výchovu, a tak sa obáva nasledujúcich týždňov, keď sa jej brat vráti späť. O to viac, že rodičia sa podľa viacerých ľudí, ktorí na prípade pracovali, stavali pri vyšetrovaní na stranu syna na úkor dievčaťa.
„Okresný súd obžalovaného odsúdil na osem rokov odňatia slobody,“ hovorí predseda Okresného súdu v Žiline Peter Hrnčiar. Bolo to za spomínaný majetkový trestný čin a za násilné trestné činy okrem znásilnenia. To sa podľa súdu nepreukázalo.
Prokurátorka sa proti oslobodeniu zo znásilnenia neodvolala. Odvolal sa však obžalovaný, a to voči obvineniu z telefonovania na erotické linky. Krajský súd mu napokon znížil trest na dva roky, oslobodil ho totiž aj z násilných trestných činov.
Vec sa snažili zachrániť ešte ľudia z Náruče sťažnosťou na Generálnu prokuratúru, aj to však skončilo neúspešne. Napriek tomu, že v odpovedi poukázali na porušenie zákona okresným súdom. Dnes neexistuje žiadna možnosť, ako činy potrestať.
„V dôsledku rozhodnutia súdov a nečinnosti ďalších orgánov bude dievča opäť prežívať traumy. Uvažujeme o podaní na Ústavný súd alebo ombudsmanovi.“ hovorí Leitman.