Od budúceho roku budú môcť z výhod eura ťažiť nielen obyvatelia a podniky z krajín eurozóny, ale aj podsvetie. Polícia sa obáva, že vďaka vysokým hodnotám sa euro rýchlo stane obľúbenou menou organizovaného zločinu pri praní špinavých peňazí. Do jedného kufríka sa totiž bude dať po zavedení eura schovať oveľa vyššia suma ako doteraz, varuje podľa denníka Financial Times Europol, európska policajná organizácia. „Počas prechodu na euro očakávame nárast podozrivých transakcií,“ tvrdí Europol.
Európski policajti upozorňujú hlavne na bankovku s hodnotou 500 eur, čo je viac ako 20-tisíc korún. V žiadnej krajine eurozóny v súčasnosti nie je bankovka s takouto vysokou hodnotou. Napríklad v Grécku má najväčšia bankovka hodnotu asi 17-krát menšiu, v Luxembursku 4-krát menšiu. Policajti označili ako rizikovú aj 200-eurovú bankovku, ktorej hodnota je vyššia, ako má stodolárová bankovka. „Ak by ste chceli navrhnúť systém na pranie špinavých peňazí, veľká eurobankovka by bola tým, na čom by ste ho založili,“ tvrdí profesor kriminológie z Cardiffskej univerzity Michael Levi.
Najpopulárnejšou bankovkou organizovaného zločinu je v súčasnosti 100 amerických dolárov, čo je približne 125 eur. Päťsto eur sa rovná približne 425 dolárom, to znamená, že do jedného kufríka sa dá uložiť približne štvornásobne vyššia suma, ako keby bol naplnený stodolárovkami.
Európska centrálna banka (ECB), ktorá bude koordinovať zavádzanie eura, sa však na celú záležitosť nepozerá až tak pesimisticky. Tvrdí, že šesť krajín eurozóny má bankovky s hodnotou vyššou ako 200 eur. ECB okrem toho tvrdí, že 500-eurové bankovky budú tvoriť tri percentá z celkového počtu 14,25 miliardy bankoviek pustených do obehu prvého januára 2002.