zločiny. Kabinet ho najprv postúpi na schválenie zväzovému parlamentu, ktorý zákon posúdi ešte tento týždeň. Podľa juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu sa uskutočnil dôležitý krok na ceste spolupráce s ICTY.
Návrh zákona predpokladá možnosť vydať juhoslovanských občanov medzinárodnému tribunálu, čo doteraz juhoslovanské zákony zakazovali.
Pokiaľ parlament návrh zákona prijme, bude možné vydať do Haagu aj bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorý bol zatknutý 1. apríla na základe podozrenia zo zneužívania moci a z finančných machinácií. ICTY obvinil juhoslovanského exprezidenta a štyroch jeho spolupracovníkov z vojnových zločinov spáchaných v Kosove počas konfliktu v rokoch 1998 a 1999.
Podľa pozorovateľov prijatie zákona parlamentom nie je isté, pretože Koštunicu podporujúca koalícia DOS v ňom má iba relatívnu väčšinu. „Som optimista, čo sa týka prijatia zákona,“ vyhlásil juhoslovanský prezident v odpovedi na otázku, čo by sa stalo, keby čiernohorská Socialistická ľudová strana (SNP) nehlasovala, ako sa vyhráža, za návrh zákona. (čtk, tasr)