Pre amerických vydavateľov bol minulý rok jedným z najhorších a zároveň najlepších. Inými slovami, rok, v ktorom všetko, čo prichádzalo do úvahy, sa aj naozaj stalo. A zároveň sa to všetko stalo inak. Pre mnoho titulov, najmä fiction a humoristických kníh, bol ten rok katastrofálny. Ale žáner serióznej non fiction o vojakoch a špionáži mal konjunktúru.
Dobre sa predával druhý diel životopisu Theodora Roosevelta od Edmunda Morrisa, aj životopis Johna Adamsa od Davida McCulloughsa. Čitatelia sa vôbec neodvrátili od hororu, ani po tom, čo boli svedkami skutočnej hrôzy na televíznych obrazovkách. Autori tohto žánru Stephen King a Peter Straub stále sedia na vrcholoch knižných rebríčkov.
Vydavateľská politika bola však váhavá a neistá. Niektorí autori prestali písať. Ed McBain jedenásteho septembra predstavoval svoju knihu v Chicagu – ihneď si najal auto a vrátil sa do svojho New Yorku.
Nikto nevedel, čo sa bude alebo nebude predávať. Po tom, čo v New Yorkeri vyšiel úryvok z rukopisu vynikajúceho islamistu Bernarda Lewissa What Went Wrong (Čo sa pokazilo), Oxford University Press musel knihu predčasne pripraviť do tlače. Predalo sa 150 000 výtlačkov. Veľký úspech zaznamenalo aj akademické vydavateľstvo Yale University Press s knihou Ahmeda Rashida Taliban.
Pre veľký záujem vyšlo v predsunutých termínoch až 150 titulov. Všetko non fiction. O jedenástom septembri zatiaľ žiadna významná ani úspešná próza ešte neexistuje.