Brusel 10. septembra (TASR) - Európska únia stále nemá spoločné stanovisko k imunite amerických občanov pred Medzinárodným trestným súdom (ICC), ktorú požaduje Washington.
Politickí experti únie združení v Politickom a vojenskom výbore (COPS) dnes v Bruseli nedosiahli dohodu o stanovisku pätnástky k požiadavke USA voči členským a kandidátskym krajinám podpísať dvojstranné dohody, ktoré by Američanom zaručili imunitu pred ICC.
Diplomati však po dnešnej schôdzke vyjadrili nádej, že EÚ dosiahne dohodu o spoločnom stanovisku do konca septembra. Na postoj Bruselu netrpezlivo čaká aj Slovensko, pretože aj ono dostalo žiadosť z USA o dvojstrannú dohodu, ale zároveň ako kandidát na členstvo v únii sa rozhodlo počkať na spoločný postoj pätnástky.
K dohode EÚ sa minulý týždeň priblížili právni experti členských štátov. Zhodli sa, že požiadavka Američanov na neobmedzenú imunitu pre svojich občanov je neprijateľná. Dohodli sa však na súbore podmienok, za ktorých by európske vlády eventuálne mohli s Washingtonom dvojstranné dohody podpísať.
V prvom rade ide o podmienku, aby takéto dohody neviedli k beztrestnosti a aby obvinené osoby boli postavené aspoň pred národný súd. Neobmedzená imunita pre všetkých občanov USA je podľa expertov EÚ neprijateľná - chceli by ju radšej obmedziť len na vojenský personál a politických predstaviteľov.
Navrhujú tiež, aby tieto dvojstranné dohody neboli recipročné, teda aby Európania stíhaní za genocídu či vojnové zločiny boli Američanmi vydávaní pred Medzinárodný trestný súd.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh