BRATISLAVA – Ochorenie BSE posunulo do popredia záujmu aj disciplínu výrobcov a distribútorov liekov. Mnohé farmaceutické výrobky sa totiž vyrábajú zo surovín pochádzajúcich z hovädzieho dobytka. V liekových formách sa vyskytuje bežne napríklad pomocná látka stearát, súčasťou kapsúl a poťahovaných tabliet je zasa želatína.
Stiahnutie príslušných liekov z obehu však momentálne nie je potrebné. Ubezpečil o tom riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Ľudevít Martinec: „Ani EÚ nepristúpila k takémuto kroku.“ Podľa neho to má logiku v tom, že dosiaľ sa nedokázal prenos choroby BSE liekmi a „nestiahneme predsa lieky z lekární a nenecháme ľudí umierať“.
Farmaceuti sú konfrontovaní s poznatkami o ochorení BSE už desať rokov, od roku 1991, keď sa objavili prvé prípady chorých kráv. „Teraz, keď sa rozšírila epidémia, sa to zverejňuje viac. Inak, EÚ to má dávno prediskutované v komisiách,“ uviedol Martinec. Jeho ústav momentálne vydal pokyn, aby registrovaní výrobcovia a distribútori do júna doložili certifikátmi z európskej liekopisnej komisie všetky suroviny (vrátane želatíny), ktoré patria medzi rizikové. Pri surovinách, na ktoré nie je certifikát, treba zdokladovať aj ich nerizikový pôvod. V súvislosti s otázkou, či sa môžu vyskytnúť aj nedisciplinovaní distribútori alebo výrobcovia liekov, Martinec uviedol: „Nedovolili by si to. Navyše riziko je vylúčené dvojnásobne, lebo v zahraničí je držiteľ registrácie takisto informovaný o prípadnom pozastavení suroviny, takže ju k nám nedistribuuje.“ Akúkoľvek nedisciplinovanosť ústav pokutuje. Či sa to už stalo? „Myslím, že distribútori sa u nás dostatočne vyselektovali, lebo len asi šesť z nich zásobuje 90 percent trhu. Nájdu sa aj menší nedisciplinovaní, ktorých sme už pokutovali, ale neboli to priestupky, ktoré by priamo ohrozovali pacientov. Bolo to napríklad pre nevykalibrované váhy a podobne,“ dodal Martinec.
(ru)