s Christodulakis. Pakt zaväzuje členské krajiny eurozóny, aby ich rozpočtový deficit neprekročil hranicu troch percent z hodnoty hrubého domáceho produktu (HDP), pričom do roku 2004 by mal ich rozpočet dosiahnuť vyrovnanú bilanciu.
Otvorene sa za prípadnú zmenu paktu a jeho väčšiu flexibilitu vyslovili predstavitelia Rakúska a Talianska, no ich hlasy ostali zatiaľ izolované. Španielsky minister hospodárstva Rodrigo Rato, ktorého krajina nemá problémy s dodržaním paktu, vyhlásil, že vlády by sa mali snažiť ovplyvniť potenciál rastu na strane ponuky, a nie dopytu. Grécky minister na tlačovej konferencii potvrdil nový odhad rastu HDP európskej dvanástky, podľa ktorého vo viacerých krajinách nedosiahne ani jedno percento. Pôvodná prognóza Európskej komisie stanovila tohtoročný rast HDP eurozóny na úrovni 1,4 percenta.
Okrem Francúzska majú problémy s udržaním rozpočtového deficitu pod úrovňou troch percent HDP aj Nemecko, Taliansko a Portugalsko. V Nemecku sa rozpočtová situácia narušila po nedávnych ničivých povodniach. Hospodársky komisár Európskej únie (EÚ) Pedro Solbes, zodpovedný za politiku Paktu stability a rastu, navrhol, aby sa náklady Nemecka na odstraňovanie povodní považovali za mimoriadne položky. Podľa nemeckého ministra financií Hansa Eichela jeho krajina vyvinie maximálne úsilie v záujme dodržania cieľov paktu, pričom rozpočtový deficit by nemal prekročiť stanovenú hranicu. Naproti tomu Francúzsko otvorene vyhlasuje, že túto hranicu nedodrží a zachováva k paktu skôr pragmatický postoj. (tasr)