Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Na vozíčku bratislavskými ulicami za prácou. Príbeh pani Anny v obrazoch

Anna Mazáčová dochádza každý deň za prácou tri kilometre na vozíčku. Odkázaná naň zostala po amputácii nohy.

Šesťdesiattriročná Na tejto neľahkej ceste sme ju sprevádzali. Nemá domov, jednu nohu, dúfa však v prácu, nový vozík a auto.

Snahu pomôcť pani Anne už prejavilo viacero čitateľov. Sandra Tordová z občianskeho združenie Proti prúdu, ktoré vydáva časopis Nota bene a pracuje s ľuďmi bez domova, radí ako.

Ľuďom, ktorí chcú pomôcť pani Anke, odporúčam osobné stretnutie. Nájdete ju každý deň od 9ej do 18ej pri bratislavskom Poluse predávať Nota bene.

Pani Anka chce žiť aktívne a k tomu najviac potrebuje prácu a špeciálne upravené auto. Obrovskou pomocou by bolo darovanie auta, nie staršie ako 5 rokov, ktoré by sme dali prerobiť.

Finančné príspevky na auto, na jeho úpravu či na zdravotné pomôcky môžete poslať aj na účet o. z. Proti prúdu 266 34 750 14/1100 a do poznámky napíšte: ANKA. Ďakujeme.
Anna Mazáčová prišla pred dvomi rokmi o nohu i prácu. Na ulici neskončila len vďaka predaju časopisu Nota Bene. (SME/Vladimír Šimíček)
Žije na ubytovni na periférii Bratislavy so svojím 31-ročným synom Jánom, ktorý v detstve prekonal mozgovú obrnu. (SME/Vladimír Šimíček)
Za malú izbu platia 270 eur mesačne. Toaletu majú spoločnú so susedmi, kuchyňu s celou chodbou. (SME/Vladimír Šimíček)
Sedem dní v týždni vyráža predávať časopis Nota Bene do tri kilometre vzdialeného obchodného centra. (SME/Vladimír Šimíček)
Starý invalidný vozík sa kazí, zatial neúspešne žiada o nový. (SME/Vladimír Šimíček)
Rovnakú trasu cez niekoľko križovatiek absolvuje za každého počasia. (SME/Vladimír Šimíček)
Bratislavčanka Anna žila so synom roky na Zahorí, o byt prišli potom, ako sa Ján psychicky zrútil a nedokázali splácať úvery. (SME/Vladimír Šimíček)
Autá, ktoré parkujú na chodníku, výmole a vysoké obrubníky ju často vytláčajú na cestu. (SME/Vladimír Šimíček)
Nota Bene predáva každý deň pred hlavným vchodom do obchodného centra Polus. (SME/Vladimír Šimíček)
Pred tým ako prišla o nohu, pracovala v Poluse ako upratovačka. (SME/Vladimír Šimíček)
Spočiatku dokázala predať iba zopár časopisov za mesiac, dnes si mesačne privyrobí dvesto eur. (SME/Vladimír Šimíček)
Peniaze od ľudí nechce nikdy prijať len-tak, časopis dáva aj tým, ktorí jej dajú zopár centov. (SME/Vladimír Šimíček)
Časopisy a noviny chcela predávať aj v trafike, sľúbené miesto však na poslednú chvíľu dostal niekto iný. (SME/Vladimír Šimíček)
Jej snom je auto, na ktoré by ako zdravotne postihnutá mohla dostať príspevok od štátu. Podmienkou je však stála práca. "Príspevok na auto dávajú do 65 rokov, takže mám ešte dva roky," nevzdáva sa. (SME/Vladimír Šimíček)
Napriek neľahkému osudu na ľudí stále pôsobí ako nezlomná optimistka. "Cestou do práce si aj poplačem, ale iba keď ma nikto nevidí," priznáva. (SME/Vladimír Šimíček)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu