ion. Ide o prvý krok plánovaného boja proti ilegálnym hazardným hrám. Majitelia a zamestnanci internetových kaviarní sa búria. Tvrdia, že zákon je nezmyselný. Vyčítajú vláde, že hádže do jedného vreca hazard a počítačové hry.
„Teoreticky vás môžu zatknúť, ak vás váš zamestnávateľ chytí pri partičke šachu na Yahoo,“ cituje BBC deklaráciu Zväzu gréckych internetových kaviarní. I keď vláda zakazuje hry celkovo, údajne mieni prakticky postihovať len verejnú prevádzku. Hráči ale protestujú proti plošnému zneniu zákona. Keby vraj zákon uplatňovali dôsledne, vláda by musela zakázať predaj hier a žalobou donútiť Microsoft, aby odstránil hry z gréckej verzie softvéru Windows.
Situácia v Grécku pripomína mocenské pokusy o kontrolu elektronického sveta v iných krajinách. Čína dala zablokovať po Google už druhý gigantický internetový vyhľadávač altavista.com. Saudská Arábia má na čiernej listine 2000 zablokovaných webových stránok, ktoré sú pre štát morálne a politicky nebezpečné. Zoznam zahrnuje „vykričané“ stránky ako Rolling Stones Magazine, ženské časopisy o životnom štýle či webové stránky predajcov plaviek. „V Číne zakazujú prístup k politickým stránkam, inde bránia prístupu k stránkam so sexuálnym obsahom. A u nás v Grécku sú zakázané počítačové hry. Celá vec by mohla pokojne zostať v polohe komédie, keby sa priamo nedotýkala zamestnania tisícok ľudí,“ hovorí sa ďalej vo vyhlásení Zväzu gréckych internetových kaviarní.
Zväz obviňuje vládu z obnovenia situácie z roku 1970. Vtedy polícia mohla zatknúť hocikoho, koho prichytila hrať karty na verejnosti aj doma v kuchyni. Prví zatknutí sa majú budúci týždeň ocitnúť pred súdom. Hrozí im pokuta do 150-tisíc eur alebo väzenie až do jedného roka.
Počítačové hry pritom v Európe prestávajú byť doménou mladých ľudí. Podľa prieskumu Európskej asociácie vydavateľov oddychového softvéru vek a sociálne zaradenie hráčov sa postupne zvyšujú. S vývojom nových typov hier, v ktorých sa odstreľuje menej hláv a viac sa s virtuálnymi postavami komunikuje, sa zvyšuje počet žien-hráčok.
Počítačové hry ostávajú predmetom polemík. Psychoanalytici varujú, že hráčom hrozí, že upadnú do závislosti, ktorá chráni človeka pred zaťažujúcou realitou a nepríjemnou vnútornou nerovnováhou. Tvorcovia hier o nich však hovoria ako o novom druhu umenia. „Keď človek pozoruje, ako sa vyvíjalo umenie, maľba, divadlo, film, vidí, že sa to nedá zastaviť. Bude to niečo ako interaktívne filmy,“ hovorí Marián Ferko z vývojového tímu firmy Caldron, ktorá sa zaoberá počítačovými hrami. Hry podľa neho nie sú príčinou závislostí. „Labilný človek môže byť závislý od čohokoľvek. Je to v ľuďoch. Počítačová hra je len forma zábavy,“ hovorí.