
Americké federálne nariadenia prikazujú zamestnancom letísk prekontrolovať každú batožinu. K bezpečnosti by podľa amerických senátorov malo prispieť aj ozbrojovanie pilotov. FOTO - TASR/EPA
í „superministerstva“ bezpečnosti, o ktorom sa v americkom Senáte v týchto dňoch debatuje.
Návrh senátori prijali väčšinou 87 hlasov. Proti boli šiesti a vláda prezidenta Georgea Busha opatrenie podporila, dožadovala sa však istých podmienok. Medzi ne okrem iného patrí aj to, že piloti musia mať v kabíne k dispozícii bezpečnostné trezory, kde si môžu zbrane ukladať. Ich nosenie má byť dobrovoľné a piloti, ktorí budú s nosením zbraní v lietadle súhlasiť, musia byť vycvičení na ich použitie.
Schválenie návrhu uvítali aj odborové zväzy, ktoré združujú asi 14 500 pilotov. „Ľudia, ktorí potrebujú zbrane ako poslednú možnosť obrany, sú piloti,“ povedal zástupca odborov Al Aitken, myslí si však, že v lietadle sú potrební aj ozbrojení federálni agenti. Tí sa v amerických civilných linkách zdržiavajú už od novembra minulého roku. S návrhom, podľa ktorého môžu piloti nosiť v kabíne lietadla zbraň, prišlo niekoľko senátorov. Bol medzi nimi aj republikán Bob Smith či demokratka Barbara Boxerová. Smith okrem iného žiadal aj to, aby všetci členovia posádky, teda i letušky, prešli 28-hodinovým výcvikom sebaobrany.
Americká vláda sa doteraz stavala proti myšlienke ozbrojovania pilotov. Biely dom sa ale neustále zasadzoval za zlepšovanie bezpečnosti vo vzduchu.
V novembri minulého roka Bush navrhoval, aby sa kabíny pilotov opancierovali. Chcel, aby sa lietadlá mohli v prípade problémov riadiť na diaľku a aby na palube väčšiny letov boli vždy federálni agenti. Vtedy ale odmietal ozbrojovanie agentov. Považoval to za „extrémne“ riešenie. Uprednostnilo sa tak iba kombinovanie starej (už disponibilnej techniky - špeciálne dvere medzi pilotmi a pasažiermi) a novej technológie. Tú má predstavovať ešte nevyvinutý systém, ktorý bude schopný riadiť civilné lietadlo aj na diaľku tak, aby sa únosca nemohol zmocniť velenia.
(taa)