Prezident Medzinárodnej korčuliarskej únie(ISU) a člen exekutívy Medzinárodného olympijského výboru Talian OTTAVIO CINQUANTA, akože inak - milovník opery a futbalu, absolvoval včera v Bratislave pri príležitosti krasokorčuliarskych majstrovstiev Európy tlačovú besedu. Okruh otázok sa krútil najmä okolo rozhodovania, ale i okolo potrebných zmien v systéme súťaží.
Plánujete inovácie v krasokorčuliarskych súťažiach?
Máme na pamäti tri nové myšlienky. Chceme uzákoniť v pravidlách, aby pretekár musel predviesť počas sezóny viac než jeden voľný program. Chystáme novú súťaž pod názvom Top Jump zameranú na skoky už v tomto roku v marci vo Francúzsku. Na druhej strane pripravujeme súťaž medailistov, teda opäť výberové preteky, v ktorých by sa podstatnou mierou hodnotil umelecký dojem. Či prejde v ISU prvý bod, je nejasné. Nie je to otázka iba viacerých choreografií, väčších nákladov na kostýmy. Narazí to zrejme aj na odpor priemernejších pretekárov a trénerov.“
Rozhodcovia nie sú na šampionáte rozlíšení podľa krajín, poznáme iba ich meno a priezvisko. Kedy ste prijali toto pravidlo?
„Je to rozhodnutie posledného kongresu ISU v Québecu.“
Je to dobrý krok? Neznamená falošné schovávanie sa pred verejnosťou?
„Vo futbale dohliada arbiter na dodržiavanie pravidiel, ale neurčuje konečný výsledok. V krasokorčuľovaní tak robí. V našom športe je v pravom slova zmysle sudcom.“
Zaradenie viacerých voľných programov bude vyhovovať pravdepodobne iba špičke. Slabší, a tým pádom chudobnejší, budú mať problémy. Nechcete vyrovnať rozdiely medzi špičkou a priemerom?
„Prirodzene, že chceme. Nemôžeme však očakávať, že dobrí sa budú zhoršovať. Trend musí byť opačný. Podporujeme rozvoj krasokorčuľovania ako takého, ale nemôžeme čakať, kým sa jednotlivec naučí korčuľovať. Ani futbal nemal desať Peléov, ani operná scéna nemá tucet Pavarottiov.“
(pf)