Koľko by zaplatila sedemdesiatnička-srdciarka s vysokým tlakom a obehovými problémami („obyčajný“ starý človek s opotrebovanými cievami), ktorá zatiaľ dopláca asi 200 korún mesačne:
Sorbimon – 266 korún
Enap – 142 korún
Vasocardin – 126 korún
Trimepranol – 70 korún
Anopyrin – 24 korún
Diclofenac – 210 korún
Lexaurin – 82 korún
spolu – 920 korún mesačne
Koľko by zaplatila 57-ročná dôchodkyňa po infarkte s liekmi na srdce, na zvýšený cholesterol a zvýšený cukor, ktorá dnes dopláca okolo 150 korún mesačne, bez vitamínov a minerálov
Vasocardin – 126 korún
Imdur – 360 korún
Glibomet – 375 korún
Lipanor – 514 korún
spolu – 1375 korún mesačne
Koľko by zaplatil 22-ročný schizofrenik
neuroleptiká – od 1700 do 6000 korún mesačne (najmodernejšie prípravky)
po preliečení: antidepresíva – minimálne 1200 korún mesačne
Koľko by zaplatil
človek s angínou
Penicilín 100 korún
vitamíny 60 – 100 korún
Koľko by zaplatil diabetik
dve balenia inzulínu 3000 korún mesačne
vitamíny a ďalšie lieky asi 300 korún mesačne
prúžky na stanovenie hladiny glukózy – asi 1000 korún mesačne
Po tom, čo lekárnici ohlásili možné vyberanie peňazí za lieky v hotovosti, pacienti pozorne čítajú cenovky na vydávaných liekoch.
Predstava, že by za lieky, ktoré často potrebujú každodenne, platili v hotovosti, je pre mnohých neúnosná.
„Zrátala som si to, a zistila som, že by som mesačne minula na lieky dvetisíc korún – mám vážne problémy so srdcom, vysoký tlak, zvýšený cholesterol, alergiu, občas migrénu. Už dnes nechávam v lekárni mesačne niekoľko stoviek, ak zarátam aj vitamíny. Z dôchodku 5500 korún by som plné hradenie nezvládla,“ hovorí 62-ročná Anna z Bratislavy, ktorá si v lekárni v Petržalke práve vyzdvihla svoje lieky na srdce.
V podobnej, ba horšej situácii, by sa ocitli tisíce ďalších pacientov, ktorí denne užívajú niekoľko druhov liekov.
Diabetik Ivan potrebuje dávku inzulínu štyrikrát denne, plus lieky na ochranu ciev, lieky na tlak, vitamíny. Už dnes ho to stojí okolo 500 korún mesačne. Potrebuje však aj prúžky do glukomera na stanovenie hladiny cukru. Jedno balenie 50 prúžkov stojí 800 korún.
„Poisťovňa mi dnes prepláca len jedno balenie mesačne. Pri svojej práci ich však potrebujem aj sedem denne, musím si ich teda kupovať,“ hovorí. Keby mal platiť v plnej výške všetko, len inzulín by stál vyše 3000 korún.
„Ak chcem liečiť schizofrenika modernými prostriedkami, stoja lieky od dvoch do šesťtisíc korún,“ hovorí psychiatrička Tatiana Krausová.
Aj po vyliečení takýto pacient potrebuje denne užívať antidepresíva. Na tie dnes dopláca len 40 – 50 korún mesačne, pri plnom hradení by to bolo aj niekoľko tisíc.
Slovenskí lekárnici odmietajú, že by používali pacientov ako rukojemníkov na dosiahnutie svojich cieľov.
„Ako rukojemníkov ich používa tento štát, ktorý nevie občanom a podnikateľom vytvoriť dôstojné podmienky na každodenný život a prácu. Uzatváranie lekární a platby v hotovosti za vydané lieky sa uskutočňujú práve v záujme práv pacientov a občanov tohto štátu, pretože bez urýchleného oddlžovania lekární nebude možné zabezpečiť do budúcnosti právo pacientov na lieky,“ uvádza sa vo vyhlásení Slovenskej lekárnickej komory.
Minister zdravotníctva Roman Kováč už minulý týždeň označil plánovaný krok lekárnikov za protizákonný a avizoval postihy a odobratie licencií pre tie lekárne, ktoré by priame platby zaviedli.
BARBORA MAROSZOVÁ