Mäsiari v Bratislave znížený dopyt už pocítili, v stravovacích zariadeniach je situácia vrtkavá. „Keď vyvesíme do ponuky sviečková na smotane, ľudia si to normálne objednávajú - ide aj o sto porcií za deň. Ale keď tam visí názov hovädzie na hrášku, vôbec to nejde, aj keď je to také isté hovädzie,“ hovorí pracovník pohostinstva v jednej z bratislavských ľudových jedální.
Testovať všetky kravy
Štátni veterinári presadzujú, že by sme mali povinne testovať všetky kravy staršie ako 30 mesiacov. Takéto opatrenie je nadštadardné - zatiaľ ho nezaviedli ani mnohé štáty Európskej únie.
Ak by to hradil štát, ktorý doteraz financuje len testovanie vybranej vzorky zvierat, vyšlo by ho to na 160 miliónov korún. Štátna veterinárna správa takúto podporu od štátu očakáva. „Zdravie našich ľudí je dôležitejšie,“ vysvetlil šéf Štátnej veterinárnej správy Dušan Magic pondelkové rozhodnutie ústrednej nákazovej komisie. „Dá sa to však až po odsúhlasení vlády a ministerstva financií.“
„Keby mali testovanie financovať chovatelia, zruinovalo by ich to,“ tvrdí predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komisie Ivan Oravec, poukazujúc na to, že prvovýrobcovia - pri cenách kráv klesajúcich od januára - sa už aj bez toho ledva držia nad vodou.
Vzorky hovädzích zvierat sa u nás momentálne testujú z piatich bitúnkov (šiesty sa chystá), ale popritom fungujú i desiatky ďalších bitúnkov. Zatiaľ teda testujeme len zlomok hovädzieho mäsa putujúceho na stôl spotrebiteľa.
Zaviesť povinné testovanie všetkých kráv sa rozhodli tento týždeň aj Česi. Spoliehajú sa, že štát to zaplatí.
Klobásy cez hranice
Turisti pri prekračovaní hraníc z Čiech na Slovensko už nemajú problémy s prevozom mäsových výrobkov. Colníci ani veterinári im žiadne potraviny nezadržia - prísne opatrenia z minulého piatku Štátna veterinárna správa zmiernila.
V utorok sa uvoľnil aj prevoz nákladu dobytka smerujúceho cez Slovensko z Čiech do Grécka. V obchodnom styku trvá naďalej zákaz dovozu všetkých kategórií hovädzieho dobytka, mäsa a produktov z neho. Netýka sa to mlieka a mliečnych výrobkov.
Podľa Magica je zmiernenie opatrení bežnou praxou v EÚ.
Málo spoľahlivý štát
Piatkové nariadenie veterinárov a hygienikov, aby sa z predaja stiahli české výrobky, ktoré by mohli byť rizikové, ukázalo, že štátna správa nemá spoľahlivý mechanizmus prenášania svojich príkazov v neštandardných situáciách. Veterinárna správa ani ďalšie orgány potravinového dozoru - hygienici a potravinárska inšpekcia - nemajú vzájomne skoordinované operatívne plány pre mimoriadne situácie.
Ako sme sa presvedčili, obchodníci a distribútori tovarov väčšinou nezačali sami iniciatívne sťahovať z regálov a skladov rizikové výrobky, napriek medializovanému príkazu hlavného hygienika, ale čakali na adresné nariadenie.
Keďže prevádzok a zariadení narábajúcich s potravinami sú tisícky, doručenie informácie na každú z nich si vyžiada niekoľko dní. V súčasnosti platí nariadenie posťahovať české mäsové výrobky s obsahom špecifických častí hovädziny (mozgu, miechy, sleziny, čriev) dozajtra.
TÁŇA RUNDESOVÁ
Tematicky príbuzný článok:Neslávny primát Česka v BSE