Nijaký užívateľ Linuxu nemôže poprieť, že Windows aplikácie sú často užitočné. Užívatelia by aj prešli na Linux, ale obávajú sa, že prídu o svojich obľúbených miláčikov - rýchle a odskúšané OCR programy na rozpoznávanie textov ako Recognita, faxovacie programy ako Winfax, slovníky atď. - všetky tieto programy majú svoju hodnotu a pri prechode na Linux sa väčšinou práve nezasvätení obávajú, že prejdú na tenký ľad, kde prídu o možnosť využívať to svoje, čo určite stálo aj nemalý peniaz. Túto nepriaznivú situáciu aspoň čiastočne rieši CrossOver Office a CrossOver Plugin.
CrossOver Office (www.codeweavers.com) je softvér, ktorý nainštalujete na systéme Linux a v grafickom prostredí X ho spustíte s tým, že do jeho prostredia budete môcť inštalovať programy MS Windows. CrossOver Office má natívnu podporu pre Microsoft Office 97 a 2000, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Microsoft Word, Microsoft Outlook a Lotus Notes. Keď inštalujete Windows programy, v menu KDE alebo GNOME sa vytvorí položka (Programs) na spustenie aplikácií Win32, ktoré ste inštalovali do prostredia CrossOver Office/Plugin.
CrossOver Plugin je voľne stiahnuteľný a bez reštrikcií použiteľný program, pomocou ktorého bude môcť užívateľ aspoň čiastočne využívať funkcie podobné balíku CrossOver Office. CrossOver Plugin občas zobrazí okno, ktorým vyzve k registrácii.
CrossOver Office a CrossOver Plugin sú komerčným softvérom a objednať ich možno na stránke www.codeweavers.com. Keďže skušobná Trial verzia CrossOver Office nie je k dispozícii, môžete vyskúšať iba CrossOver Plugin.
Od novej verzie CrossOver Office 1.1 mali užívatelia veľké očakávania. Softvér som vyskúšal na Linuxe RedHat 7.3. CrossOver Office 1.1 je dostupný pre odkúpenie od 11. júna 2002. Zmeny a najmä podpora inštalácie neanglických balíkov MSOffice, lákavé avízo o podpore mŕtvych kláves a neanglických súborov SETUP.EXE ma navnadili, ale keďže ani vo verzii CrossOver Office 1.0 nebolo možné písať vo Worde 97 slovensky či česky, zažil som sklamanie.
Anglická verzia MS Office 97 nemala problémy s inštaláciou, ale česká verzia (Office 97 Standard) sa síce nainštalovala, ale keď som chcel spustiť Word, program vypísal „Není dostatek paměti pro spuštení“ - tým pádom sa už nič nedalo robiť.
Hoci si vážim prácu programátorov firmy CodeWeavers, myslím si, že program ešte nie je plne prispôsobený pre neanglické prostredie. Do prostredia CrossOver Office sa mi podarilo nainštalovať programy ako DTSearch na indexovanie textov, Alladin Expander, AVG6, Ulead Smart Saver Pro, Gozilla, Adobe Photoshop 5.0. Uvedené programy fungovali relatívne spoľahlivo. Celkovo možno povedať, že z mora MS aplikácií niektoré programy nainštalujete, s inými zase nebudete mať úspech a ak áno, iba čiastočný (neuspokojivá diakritika, vypisovanie chýb pri ukladaní súborov, systém zmrzne atď.).
Novinky v CrossOver Office 1.1
* Zlepšilo sa renderovanie fontov, najmä menších typov. Interná knižnica freetype teraz obsahuje patentovanú technológiu Apple, aby fonty bolo vidieť jasnejšie, podobne ako vo Windows.
* Zlepšila sa kvalita tlače.
* Zlepšila sa podpora (údajne) pre neanglické verzie produktov MS Office.
* Zlepšená je podpora pre vzdialené X terminály.
* Boli urobené opravy pri používaní programov MS Outlook a Internet Explorer.
* Outlook je viac zabezpečený pre prípad spustenia externých aplikácií.
* Lepšia detekcia CD.
* PowerPoint by už nemal vypisovať chyby pri ukladaní súborov.
* Opravené je zobrazovanie ikon a obrázkov v programe Outlook.
* Vo Worde 97 by mal fungovať editor rovníc.
* Opravené sú niektoré chyby pri používaní kláves ako „home“ atď. so zapnutým Numlock.
* Zlepšená je skriptová podpora Visual Basic vo všetkých aplikáciách MS Office.
* Zlepšený je inštalačný proces Office 97.
* Zlepšené je asociovanie súborov v KDE a GNOME, v aplikáciách Mozilla a Netscape 7.
* Zlepšená je funkčnosť ťahania myšou.
* Vylepšené je dokončenie inštalačného procesu aplikácií, ktoré vyžadujú reštart počítača po inštalačnom procese.
* Vylepšený je proces deinštalácie aplikácií Win32.
* Pridané je menu pre simulovaný „reboot“.
* Pridaný je skript na manuálne vytvorenie ikon, ak sa stratili.
Programy CrossOver Office a CrossOver Plugin sú zatiaľ iba pre Linux. Hoci niektoré systémy Unix zabezpečujú emuláciu pre linuxovské aplikácie,
CrossOver Office/Plugin nenainštalujete pod systémom FreeBSD, ale prekopírovaním adresára /opt/cxoffice do prostredia FreeBSD docielite, že spustíte program officesetup ako aj ďalšie MS aplikácie pod systémom FreeBSD. V prípade OpenBSD 3.1 som nemal šťastie.
Záver
Na záver hádam toľko, že aplikácie ako CrossOver Office zabezpečujú budúcnosť Linuxu dosť významne. Čím bude väčšia využiteľnosť MS programov pod balíkmi ako od firmy Codeweavers - a, samozrejme, aj nového operačného systému Lindows, tým bude väčšia pravdepodobnosť prechodu užívateľov Windows na Linux. CrossOver Office a CrossOver Plugin majú totiž tú výhodu, že nevyžadujú inštalovanie operačného systému Windows, ich cena sa pohybuje okolo 50 USD, užívateľ teda nemusí siahať príliš hlboko do peňaženky, nemusí kupovať licencie na operačný systém, len žiaľ, všetko si žiada čas. V súčasnosti sú produkty firmy Codeweavers viac využiteľnejšie pre užívateľov z anglofónnej časti sveta, treba preto povedať, že keď sa podarí ich dostať do konkurencieschopnej podoby, budúcnosť MS Windows bude ohrozená.
JURAJ ŠÍPOŠ