I-Wear

Čo väčšina z nás ešte stále vníma ako rekvizity z futuristického filmu, už pre mnohých výrobcov oblečenia nie je ničím výnimočným. Telefón v goliéri bundy, miniatúrna webkamera v gombíkovej dierke, pulóvre, ktoré od určitej teploty sami vyhrnú rukávy…

„Inteligentné oblečenie“ ešte nie je v obchodoch bežné, ale telekomunikační experti a výrobcovia oblečenia na tom usilovne pracujú. V súkromnom výskumnom ústave Starlab pri Brusseli a v Barcelone sedia fyzici, odevní experti, biológovia a lekári a pracujú na „i-wear“ prototypoch pre bielizeň budúcnosti. Firma zamestnáva približne 100 expertov z 28 krajín a financujú ho známe koncerny ako Adidas, Gore, Siemens, Levi-Strauss a Samsonite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotný plán

I-wear možno využiť v mnohých oblastiach. Na rozdiel od prenosných počítačov, ako napríklad Wearable PC od IBM, je „i-wear“ technológia integrovaná priamo v oblečení a nenosí sa len na oblečení. Máme tu napríklad kabát so zapracovaným signalizačným zariadením, ktoré ukáže, ak sa v ľudoprázdnom prostredí - napríklad v noci v parku - niekto priblíži, alebo ponožky, ktoré prostredníctvom miniatúrnych biosenzorov zmerajú tep, krvný tlak alebo telesnú teplotu. Dáta sa potom prostredníctvom UMTS alebo internetu odošlú trénerom alebo lekárom, ktorí ich zanalyzujú. Na základe sprostredkovaných hodnôt môžu odborníci zostaviť na PC nositeľovi i-wear individuálny tréningový a zdravotný plán, alebo ho už počas cvičenia „zásobia“ rytmicky vhodnou hudbou cez MP3 prehrávač integrovaný v jeho čiapke. Aj futbalové kopačky sú už vybavené inteligentnými senzorami, aby bolo možné detailne analyzovať herný štýl nových futbalových hviezd. Z prvých nositeľov i-wear sa tak stanú priekopníci informačnej spoločnosti - aj v budúcnosti bude teda platiť, že šaty robia človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Redhill Projekt

Holandský elektronický koncern Philips zriadil vlastné výskumné oddelenie (Redhill Projekt), aby zdokonalili prepojenie elektronických komponentov s oblečením. Možno tu žasnúť nad klávesnicami z látky, ktoré sa dajú rozvinúť z tašky, pulóvre s integrovanými spínacími obvodmi a mikrofónmi, elastické organizéry a monitory z fólie alebo clubbingové tričká, ktoré menia farby podľa rytmu hudby. Pracuje sa aj na golfovom oblečení, ktoré analyzuje a zaznamenáva priebeh rozmachu a na lyžiarskych oblekoch, kde sú votkané GPS a iné navigačné pomôcky. Nakoniec musí byť i-wear nielen funkčné ale aj módne, a preto zamestnáva výskumné oddelenie firmy Philips okrem IT- odborníkov aj psychológov a módnych návrhárov. V strede výskumu stojí PAN (personal area network), ktorý nielen prepojí celé telo, ale navyše pri kontaktoch s inými ľuďmi umožňuje okamžitú výmenu informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Inovačná platforma Avantex

Už na nemeckej výstave „Avantex“ boli stredobodom pozornosti okrem IT- oblečenia aj zdravotné textílie. Avantex je prvá medzinárodná inovačná platforma pre celé výrobné procesy textílií od výskumu po predaj. Je to prvé interdisciplinárne fórum pre textílie s integrovanými technológiami a pre módne inžinierstvo budúcnosti. Na výstave sa dostanete k informáciám a konceptom budúcnosti. Cieľom výstavy je zviditeľniť nové technické možnosti na sfunkčnenie oblečenia a urýchliť krok ku komercializácii.

Čo sa týka zdravotných textílií odbytový potenciál je výrazný. Len v Nemecku sa odhaduje napríklad 8 miliónov pacientov s „neurodermitídou“. Textilní odborníci a lekári si myslia, že „inteligentné oblečenie“ môže výrazne uľahčiť životy miliónov trpiacich ľudí. Veľmi sľubný je napríklad vyvinutý „neurodermitický“ oblek. Významné možnosti vidia lekári vo variovaní látok a strihov. Takýmto spôsobom by sa dali prispôsobiť príslušným podmienkam - prevzdušnenie, odvod telesných tekutín alebo klimatizácia tela. Aj dodanie liekov na pokožku cez textílny povrch sa dá riadiť prostredníctvom biosenzorov. Výskum predpokladá, že v tejto oblasti budú zohrávať dôležitú úlohu predovšetkým nové funkčné biotextílie. Nemenej zaujímavé je zabudovanie systémov regulujúcich teplotu do oblečenia - ako napríklad PCM-mikrokapsule. PCM (Phase Change Material) bol vyvinutý pre americký kozmický let a kapsule môžu akumulovať veľké množstvo tepla z prostredia. V chladnom počasí sa teplo znovu uvoľní. To vedie k aktívnej termickej izolácii prispôsobenej telesnej aktivite a teplote prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Integrácia mikrosystémovej techniky

K najzaujímavejším vyvinutým veciam patrí bez pochýb integrácia mikrosystémovej techniky do oblečenia. Takto vznikajú úplne nové aplikácie pre zdravotníctvo a seniorov. Zaujímavé využitie nájdu v prvom rade v oblasti komunikácie, určenia polohy a orientácie, pozorovania, prístupovej kontroly, manipulácie, výstrahy a klimatizácie tela. K diskutovaným možnostiam využitia patria okrem iného do oblečenia integrované komunikačné systémy na bezdrôtový prenos informácií. To umožňuje nielen prenos dát, ale i odoslať inštrukcie, ako sa v danej situácii zachovať, alebo upozornenia prostredníctvom oblečenia. Na rukávy oblečenia bývajú prišité obrazovky z fólie, ktoré sa používajú na vyžiadanie informácií alebo pre smerodajné orientačnú pomoc. Značný záujem nájde aj vmontovaný systém na určenie polohy osôb. Takéto systémy môžu použiť mamičky v domácnosti na kontrolu svojich detí. Možno ich použiť aj v rôznych oblastiach v rámci pracovného odevu. Firma Infineon vyvinula tzv. smart labels, ktoré možno integrovať do textílie. Skladajú sa z mikročipov, ktoré zaznamenávajú rôzne informácie, a integrovaných antén, ktoré zabezpečia bezdrôtový prenos informácií bez vlastného zabezpečenia prúdom. Využiť možno túto techniku vo veľkopráčovňach, požičovniach večerných šiat a v boji proti falšovaniu značiek.

SkryťVypnúť reklamu

Inteligentné oblečenie

Pokiaľ jedni len pracujú na prototypoch pre i-wear, iní prichádzajú so svojimi produktmi už na trh. S „inteligentným oblečením“ boduje napríklad fínsky výrobca Reima-Tutta Oy vo veciach do terénu. Táto firma po prvý raz predstavila svoje vizionárske koncepty, z pomedzi ktorých už niektoré, ako napríklad inteligentný overal pre snowboardistov, budú mať premiéru na verejnosti už túto zimu. Revolučné je, že overal zaznamenáva tep svojho nositeľa, rovnako ako teplotu vo svojom vnútri. Registruje aj vonkajšiu teplotu a náhle vplyvy vlhkosti. Pomocou týchto dát overal zistí, či je jeho nositeľ v pohode. Pri úraze okamžite objedná technológia integrovaná do overalu záchranárov a podá informácie o mieste výskytu a zraneniach nešťastníka. Navigačný systém okrem iného informuje o miestnych poveternostných a svetelných podmienkach a spodná bielizeň špeciálne vyvinutá pre tento overal zahreje hlavne citlivé časti tela. Reima chce predbehnúť firmu Levi, ktorá predala už 2500 vetroviek so zabudovanými mobilmi a MP3-prehrávačmi a predávala ich za 600 až 900 USD.

SkryťVypnúť reklamu

Kalifornská firma VivoMetrics predstavila tzv. lifeshirt system. Je to príklad pre disruptívnu technológiu, ktorá nachádza využitie v spánkovej diagnostike, farmaceutickom a akademickom výskume. Ponúka možnosť registrovať kardiopulonálne dáta pacienta, pokým pacient vôbec nemusí vyhľadať lekára.

Mníchovská firma Infineon technologies sa sústreďuje na integráciu MP3-prehrávačov do oblečenia. V budúcnosti nebudú musieť byť prehrávače obsluhované manuálne ale aj hlasovo cez mikrofón.

Minidisplej

Základom vývoja „inteligentných šiat“ je tzv. „yo-yo user interface“, minidisplej s jojo-funkciou. Nositeľ môže tento displej, ktorý je upevnený na cievke, ovládať jednou rukou, navlečenou napríklad v rukavici. Vôbec nezohráva úlohu, v akej pozícii nositeľ týchto šiat je a či je pravák alebo ľavák. Minidisplej je pripevnený k odevu káblom pre informácie a napájaním. V oblečení je integrovaný malý navíjací mechanizmus s optickým rotujúcim kódovačom. Ak pohybujete modulom sem a tam, pohybuje sa používateľ od možnosti k možnosti. Vyberie si tak, že stlačí jednotku vstupného zariadenia. Ak je užívateľské rozhranie vytiahnuté z odevu a navíjací mechanizmus rotuje, užívateľské rozhranie je zapnuté a zobrazí sa aktuálne načítanie kompasu a pulz…

SkryťVypnúť reklamu

Linky:

http://starlab-bcn.com/
http://www.levis-icd.com/

NATÁLIA EWIAKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 130
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 874
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu