S obrázkami môžete vykonávať operácie, ktoré môžu mať vplyv na ich vzhľad alebo polohu. Medzi najbežnejšie úkony patria duplikovanie obrázkov, prevracanie, otáčanie, orezávanie, transformácia, úpravy a prevody do iných farebných formátov. Úpravy sa môžu týkať napríklad korekcie úrovne farieb, vyváženia farieb a ich tónovej krivky, jasu, kontrastu, intenzity a rovnováhy farieb, odtieňu, nasýtenia a svetlosti, ale i náhrady farieb. Všetky uvedené úpravy majú podstatný vplyv na vzhľad obrázku.
Ak chcete zlepšiť svoje fotografie či obrázky a nestačia vám efekty, ktoré vám ponúka váš grafický editor, siahnite pokojne po nových. Stačí ich nájsť na Internete a mnohé z nich sú bezplatné. Krikľavé farebné experimenty, pútavé deformácie alebo atraktívne svetelné efekty - možné je všetko. My vám dáme návod, ako optimálne zásuvné moduly využiť a nakoniec zoradíme potrebné linky. Zásuvné moduly sú skúšobné verzie drahých komerčných softvérových balíkov, ale aj efekty, ktoré dávajú na web k dispozícii amatérski programátori. Tieto zásuvné moduly môžete využívať skoro s každým bežným programom na editovanie obrázkov, netreba mať ani najnovšie verzie. Môžete používať editory ako Adobe Photoshop, Ulead PhotoImpact, Micrografx Picture Publisher, Jasc Paint Shop Pro, atď. Inštalácia zásuvných modulov je jednoduchá: väčšinou ich dostanete na pevný disk ako zip archív. Potom ich len treba rozbaliť a skopírovať do zoznamu zásuvných modulov v grafickom programe. Najneskôr po reštarte budete mať tieto efekty cez nové podadresáre k dispozícii.
Aj keď sa všetky zásuvné moduly opísané v tomto príspevku dajú bez problémov nainštalovať a používať, prečítajte si naše ďalšie tipy.
Zásuvné moduly kompatibilné s programom Adobe Photoshop
Často sa objavuje otázka, či sú dodatočné efekty kompatibilné s programom Photoshop, pretože tento koncept (integrácia softvéru od cudzích výrobcov do grafických editorov) vyvinul kedysi práve výrobca grafického softvéru Adobe. Pokojne však môžete využiť všetky zásuvné moduly aj v iných grafických editoroch prostredníctvom bežného rozhrania pre zásuvné moduly v Photoshope.
Inštalácia zásuvných modulov do záložky
Kto pracuje s viacerými grafickými editormi, nemusí kopírovať zásuvné moduly do každého zoznamu v aplikácii. Namiesto toho môžete založiť zoznam zásuvných modulov mimo programových záložiek. V nastaveniach programu zadáte pri editovaní obrázkov cestu k vytvorenému adresáru s modulmi. Takto môžete nové zásuvné moduly využívať vo všetkých programoch, bez toho aby ste ich viacnásobne inštalovali.
Rovnako dôležité je, aby ste si založili pre každú zbierku zásuvných modulov osobitný podadresár. Tak budete môcť jednotlivé zbierky efektov neskôr ľahšie nájsť a, ak bude treba, vyradiť z činnosti. Nechajte si však sprievodné textové súbory; neprekážajú a obsahujú často dôležité rady na používanie.
Pohodlný a rýchly prístup k dodatočným nástrojom
Nemusíte sa však vždy prehrabovať v podadresári, ak chcete použiť zásuvné moduly. Napríklad program PhotoLine ponúka posledný plug-in-dialóg, ak stlačíte [CTRL] + [F]. Ak stlačíte [CTRL] + [Alt] + [F], nabehne ešte raz dialógové okno. PhotoImpact sprístupní už použité príkazy v pamäti cache svojho rýchleho vyhľadávača príkazov; v programe Micrografx Picture Publisher sa dostanete k zásuvným modulom pohodlne prostredníctvom príkazového manažéra.
Ak pracujete s jedným efektom veľmi intenzívne, uložte príkaz ako makro - toto umožňujú všetky grafické programy okrem Paint Shop Pro. Čiastočne môžete priradiť k príkazom jednoduché klávesové skratky.
Príprava pôvodných obrázkov pred manipuláciou
Ak si cielene pripravíte obrázok pre plug-in, dosiahnete často oveľa lepšie výsledky. Tak sa oplatí pre mnohé farebné alebo grafické efekty nastaviť zvýšenie sýtosti alebo kontrastu. Odporúča sa často aj zaostrenie. Dávajte však pozor, aby zaostrenie nezdôraznilo existujúce nezrovnalosti; preto zvoľte v dialógovom okne, ktoré upravuje tvar masky do stratena vyššie hodnoty, napríklad 4 alebo 8 a nie 0 alebo 1. Pri distorzných zásuvných moduloch ako Shear by ste mali zväčšiť pracovnú plochu. Potom môže filter natiahnuť obrázok tak, aby časti pôvodného obrázku nezmizli za okrajmi.
Testovanie zásuvných modulov na výrezoch obrázku
Niektoré zásuvné moduly pracujú dlhší čas, hlavne pri spracovaní veľkých súborov na starých počítačoch. Vyskúšajte si v takomto prípade efekt na menšom obrázku. Ak použijete plug-in, ktorý manipuluje s predlohou rovnomerne, zvoľte jednoducho časť plochy obrázku prostredníctvom nástroja obdĺžnik, napríklad pri editovaní rastrového vzoru s pomocou zásuvného modulu vyberajúceho určité farebné odtiene. Iné efekty by ste mali testovať na celkovom náhľade, ako napríklad „ohňostroj lúčov“ od Luce alebo distorziu od Shear. Potrebujete len zduplikovať predlohu a prerátať ju na šírku 500 pixelov. Uložte vydarené nastavenia, ak to plug-in dovolí. No najskôr presne preskúšajte, či plug-in naozaj prinesie aj pri väčšom súbore očakávané výsledky.
Konverzia obrázkov do formátu RGB
Niekedy nefungujú zásuvné moduly správne, nenaštartujú alebo vôbec nie sú v ponuke. V takomto prípade preskúšajte farebný režim vašej predlohy. Režimy CMYK, 8-bitová farba alebo stupne šedej sa často pre zásuvné moduly nehodia. Preveďte obrázok do formátu RGB s 24-bitovou farebnou hĺbkou, ktorý sa v niektorých programoch nazýva aj režim Truecolor. Zobrazenie sa týmto nezmení, ale môžete potom používať všetky zásuvné moduly.
Ušetrite miesto na disku prostredníctvom zmeny obrázkov do režimu stupne šedej.
Niektoré zásuvné moduly vyvolajú dojem šedej farebnej škály: napríklad rôzne Photocopy-filtre prevedú každý farebný motív na čiernobiely, a ani rastrový vzor zásuvného modulu pre farebné odtiene neobsahuje žiadnu informáciu o farbe. Ak už viac nechcete spracovávať výsledný obrázok vo farbe, skonvertujte ho do režimu stupne šedej. Takto ušetríte miesto na disku.
Zobrazenie deformácií v správnom pomere
Niektoré zásuvné moduly zdeformujú váš obrázok, ako napríklad Perspective Tiling, Pole Transform a rôzne možnosti zo zbierky Harryis Filters. Pritom si všimnite: rozumne posúdiť takéto výsledky možno len v stopercentnom náhľade, v niektorých programoch sa označuje 1:1. Všetky ostatné miery vedú k skresleniu obrazu - hlavne pre nepárne a zmenšujúce faktory ako 56,7 percent.
Oprava mimovoľného rozmazania
Deformujúce zásuvné moduly ako Pole Transform alebo Shear rozmažú obraz často dosť zreteľne. Preskúšajte, či výsledok nezlepší zaostrenie.
Zlúčenie predlohy a výsledku
Niektoré zásuvné moduly majú regulátor, ktorý včleňuje predlohu do výslednej verzie. Avšak samotné grafické editory ponúkajú flexibilné riešenia, ktoré postupne prelínajú výsledok a pôvodný obrázok. Skopírujte originálny obrázok do novej vrstvy v tom istom súbore, tak aby bol k dispozícii dvakrát. Vrchnú vrstvu spracujte s plug-inom a urobte ju prostredníctvom regulátora transparentnosti spolovice priehľadnú, aby pôvodná verzia presvitala. Okrem toho môžete experimentovať s prelínaním a dodatočne jednotlivé časti filtrovanej vrstvy prekryť maskami.
Photoshop dovoľuje zmiešať aktuálny stav obrázok s predchádzajúcim stavom. Aj tu možno efekt usmerňovať, k dispozícii máme viaceré prekrývacie techniky.
Ďalšie úpravy grafiky
Grafika sa dá ľahko spracovať. Zmeňte farbu prostredníctvom regulátora farebných odtieňov, zdvihnite kontrast alebo nasýtenie. Použite ďalší plug-in alebo už použité s inými hodnotami ešte raz.
Bezplatné plug-iny na webe
Viaceré internetové stránky ponúkajú komentované linky k bezplatným plug-inom, avšak po anglicky. Tu je zopár vhodných liniek:
- http://www.netins.net/showcase/wolf359/plugins.htm
- http://www.deepspaceweb.com
- http://www.geocities.com/murakuma/mmplugins
- http://www.fantasticmachines.com
- http://www.v-d-l.com/up.html
- http://www.philipp-spoeth.de
- http://www.mediaco.com/nvr
- http://www.redprice.net/fliproll
- http://www.thepluginsite.com/products/harrysfilters
- http://www.thepluginsite.com/resources/perricone/luce.htm
- http://www.thepluginsite.com/products/plugingalaxy
- http://www.thepluginsite.de/products/harrysfilters/index.htm
- http://www.thepluginsite.de/products/picopro/index.htm
- http://www.thepluginsite.de/products/harrysedges/index.htm
- http://www.thepluginsite.de/products/harrysactions/index.htm
- http://www.thepluginsite.de/products/harryspapers/index.htm
- http://www.thepluginsite.de/products/harrysgrads/index.htm
- http://www.thepluginsite.com/resources/freeps.htm
- http://www.graphicsring.com/plugins/freeware.html
- http://www.cybia.co.uk/alpha.htm
- http://www.cybia.co.uk/colour.htm
- http://www.cybia.co.uk/edge.htm
- http://www.cybia.co.uk/screen.htm
- http://www.cybia.co.uk/emboss.htm
- http://www.cybia.co.uk/swapshop.htm
- http://www.cybia.co.uk/blaster.htm
- http://www.flamingpear.com/goodies.html
podľa chip.de
Autor: NATÁLIA EWIAKOVÁ