Spoločnosť Motorola v minulých rokoch svojimi mobilnými telefónmi na našom trhu príliš nekonkurovala - napriek tomu, že boli pomerne spoľahlivé sa vyznačovali zložitým menu a nedostatkom funkcií, ktoré bežne ponúkali iné značky. V tomto roku sa však všetko zmenilo - modelový rad 2002 prekvapuje nielen podstatne prepracovaným užívateľským softvérom, ale aj moderným a príťažlivým dizajnom. Najkrajšou z ponuky je nepochybne štýlová Motorola v70, určená zákazníkom s výraznou osobnosťou. Telefón sa vyznačuje malými rozmermi, nízkou váhou a výrazným kruhovým displejom s modrým luminiscenčným inverzným podsvietením. Originálne je riešené aj otváranie - kryt klávesnice možno otáčať v uhle 360° okolo displeja. Pri aktivácii podsvietenia sa pri otvorenom kryte rozžiaria namodro aj plôšky v okolí kláves a telefón v prítmí vyzerá naozaj zaujímavo. Menu možno ovládať intuitívne piatimi klávesami - tromi výberovými a dvomi smerovými. Menu telefónu sa oproti starším verziám Motoroly podstatne zlepšilo, ale ešte stále má drobné nedostatky - napríklad na náš vkus príliš zložité otvorenie novej SMS správy a iné. Už tradične však Motorola ponúka možnosť naprogramovať si vlastné menu podľa chuti a potrieb, takže s troškou šikovnosti možno tento handicap zmeniť na prednosť. Telefón ponúka štandardné manažérske funkcie - prehľadný diár s upozornením na udalosti, až 500 položiek v telefónnom zozname a možnosť preddefinovať si 10 vzorových SMS správ. Motorola si polepšila aj v možnosti nastavenia zvonenia - zvoliť si možno 32 melódií alebo ďalších 32 melódií do telefónu nahrať. Aj v70 má už tradične prepracované vibračné zvonenie - užívateľ si môže nastaviť rôzne správanie vibrovania. Samozrejmosťou je aj vytáčanie hlasom. Podstatné je aj to, že telefón podporuje GPRS a WAP 1.1. Na plnohodnotné prepojenie s počítačom však základná sada nestačí a je potrebné dokúpiť dátovú sadu MultiConnect s káblom a ovládacím softvérom. Podľa posledných informácií nová verzia firmware rozširuje telefón o dva šetriče obrazovky. Motorola v70 je nepochybne jeden z najkrajších mobilných telefónov na našom trhu a v spoločnosti s ním vzbudíte zaslúženú pozornosť, no v pomere cena/výkon má prekvapujúco vysokú cenu. Motorola zjavne stavila na segment bohatých zákazníkov, ktorých zaujíma viac dizajn a štýl ako množstvo funkcií v telefóne. K telefónu spoločnosť ponúka bohatý výber originálneho príslušenstva vrátane nabíjačky s hodinami alebo prenosnej sady s rádiom.
Prednosti: nádherný a osobitý dizajn, zaujímavé podsvietenie displeja, veľkosť a váha, veľký telefónny zoznam, rýchly ovládací softvér telefónu
Nedostatky: skromnejší výber funkcií, WAP v staršej verzii, telefón nemožno bez doplnkovej dátovej sady prepojiť s počítačom, chýbajúce IrDA spojenie
Cena: 32 000 Sk
Panasonic EB-GD67
Ešte navnadení novinkou od Motoroly sme dostali do rúk najnovší Panasonic EB-GD67, ktorý si nás okamžite získal. Okrem toho, že je to jeden z prvých mobilných telefónov na našom trhu s farebným displejom, ponúka aj 16-tónové polyfónne zvonenie s množstvom príjemných melódií.
Panasonic zatiaľ na našom trhu ponúkal prostredníctvom akcií skôr low-endové modely, ktoré dieru do sveta neurobili. Nepríťažlivý dizajn a ťažkopádne menu bránili jeho masovému rozšíreniu. Modelom GD67 sa však Panasonic posúva razantne ďalej a vážne ohrozuje pozície Nokie i Ericssonu.
Novinka totiž nešetrí funkciami ani komfortom. Farebný displej je príjemne rozmerný, takže ovládanie telefónu je veľmi komfortné. Farba umožnila iný pohľad programátorov na ovládanie a tak v telefóne nájdete ikonky nápadne podobné počítačovým systémom Windows XP alebo Mac OS X. V menu listujete prostredníctvom joysticku, ktorý je však trošku tuhý. Intuitívne menu telefónu je vďaka veľkému displeju prehľadné a k väčšine funkcií sa dostanete rýchlo a pohodlne.
Panasonic sa priklonil k štandardu multimediálnych správ EMS, ktorý podporuje prenos obrázkov vo formátoch JPEG, BMP, EMS, BMP, GIF, PNG. Stiahnuté obrázky, animácie a zvonenia si môžete ukladať do špeciálneho adresára v telefóne. Funkcie v telefóne sú štandardné: voľba hlasom, záznam hlasu, hlasná komunikácia, T9, skupinové SMS, SMS chat, kalendár a prehľadný plánovač, kalkulačka, prevodník meny, interný modem, či GPRS a prehliadač WAP vo verzii 1.2.1. Napriek tomu, že displej zobrazuje 256 farieb, WAP prehliadač farebné zobrazovanie stránok ako napríklad konkurenčný S-E T68i nepodporuje. Panasonic vyšiel užívateľom v ústrety aspoň v tom, že WAP stránky možno prehliadať vo zvolenom farebnom profile. V telefóne je pamäť pre 100 telefónnych čísiel, 22 vyzváňacích melódií s možnosťou stiahnutia ďalších a napríklad aj nahrania vlastného vyzváňania a, samozrejme, aj vibračné zvonenie.
Naopak, čo možno Panasonicu vyčítať je iba 10 voľných miest pre SMS, čo je dnes už zúfalo málo. Takisto mi v telefóne veľmi chýbal infračervený port, ktorý by umožňoval rýchlu výmenu multimédií a vizitiek medzi telefónmi. Nešťastne vyriešená je aj správa energie v batérii - samotná batéria síce vydrží pomerne dlho, ale zo stavu „batéria takmer vybitá“, ktorý trvá pomerne dlho telefón okamžite prechádza do stavu „úplné vybitie“ a vypne sa do niekoľkých sekúnd.
Naopak, vývojári Panasonicu v telefóne predstavili aj dve zaujímavé riešenia - výmenné papierové skiny telefónu schované pod priehľadným plastovým krytom a konektory pod šikovnou krytkou, ktorá ich chráni pred prachom a nečistotami.
Celkovo je Panasonic EB-GD67 veľmi príjemným prekvapením na našom mobilnom trhu a získa si mnoho priaznivcov. Má preto všetky predpoklady.
Prednosti: veľký farebný displej, zlepšené ovládanie, joystick, 16-tónové polyfónne zvonenie, GPRS, podpora množstva grafických formátov
Nedostatky: malá pamäť v telefóne na SMS, chýbajúce IrDA
Cena: cca 12 990 Sk