Technológia ADSL v kocke

Snom každého používateľa internetu je rýchle načítanie obsahu web stránok, sťahovanie stoviek MB za pár minút a bezproblémová komunikácia s druhým počítačom alebo sieťou. Bohužiaľ, aktuálna situácia na Slovensku nie je príliš ružová. Väčšina užívateľov ..

Snom každého používateľa internetu je rýchle načítanie obsahu web stránok, sťahovanie stoviek MB za pár minút a bezproblémová komunikácia s druhým počítačom alebo sieťou. Bohužiaľ, aktuálna situácia na Slovensku nie je príliš ružová. Väčšina užívateľov sa k Internetu pripája cez telefónne linky, ktoré sú viac poruchové než lacné. Zmeniť tento stav by mohlo výrazné rozšírenie novších technológií, medzi ktoré nesporne patria napr. ISDN, káblové modemy či práve technológia DSL, ktorú sa vám pokúsime v krátkosti priblížiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Digital Subscriber Line (DSL), v slovenskom preklade digitálna účastnícka prípojka, predstavuje pokrokovú technológiu, ktorá pomohla výrazne zvýšiť pôvodnú kapacitu telefónnych liniek zavedených do domácností, úradov či firiem.

V praxi síce poznáme niekoľko typov DSL, ale spôsob rýchleho pripojenia je pri všetkých rovnaký: DSL posiela dáta cez predtým nevyužívané frekvencie v telefónnych linkách.

Možno nie všetci vieme, ale hovorené slovo sa v telefónnych linkách prenáša vo frekvenčnom spektre 0 Hz až 4 KHz. DSL využíva na prenos dát podstatne vyššie frekvencie, dosahujúce interval od 25 KHz až po megaherzové hodnoty. Z toho vyplýva, že do frekvenčného pásma „napasuje“ podstatne viac informácií ako doteraz.

Základ technológie DSL tvoria dva druhy prenosov - asymetrické DSL (ADSL) a symetrické DSL (SDSL). Technológia ADSL poskytuje užívateľovi vysokorýchlostný dátový prístup, pri ktorom je prenosová rýchlosť vyššia v smere od užívateľa k poskytovateľovi služby - t.j. umožňuje dáta viac sťahovať, než posielať.

SkryťVypnúť reklamu

Technológia SDSL naopak zabezpečuje vysokú prepojenosť v oboch smeroch komunikácie.

Teda rovnako veľa údajov sťahovať aj posielať.

Výhody využitia služieb ADSL

* Rýchly prenos dát - prostredníctvom ADSL je minimálne 14-krát rýchlejší ako pripojením analógového modemu a 3-krát rýchlejší ako cez ISDN.

* Nepretržité pripojenie do Internetu - bez potreby vytáčania čísla internetového prevádzkovateľa.

* Možnosť telefonovania počas pripojenia na Internet - na rozdiel od bežnej dial-up linky.

* Finančná efektivita pri dátových prenosoch - bez ďalších telefónnych poplatkov za uskutočnené volania do siete Internetu.

* Nízka cena v porovnaní s kvalitou a rýchlosťou pripojenia.

Fungovanie ADSL technológie

Prv než začneme uvažovať o technológii ADSL, mali by sme si uvedomiť niekoľko technických skutočností. Po objednaní DSL služby operátor nainštaluje u užívateľa rozdeľovač (splitter), ktorý zabezpečí rozdelenie signálu na telefónny a dátový. Zariadenie má jeden výstup na prepojenie s počítačom a konektor na pripojenie telefónneho aparátu. Užívateľ si tak pripojí do rozdeľovača jednak svoj bežný telefónny prístroj a tiež aj modem. Tu však treba upozorniť, že ADSL služba vyžaduje špeciálny ADSL modem, ktorý je typicky kombinovaný so smerovačom (routerom) zabezpečujúcim správne smerovanie dát do a z Internetu. Do tohto zariadenia sa následne pripája počítač cez sieťové (ethernet) rozhranie.

SkryťVypnúť reklamu

To znamená, ak sa užívateľ bude chcieť pripojiť na Internet, signál z jeho domáceho počítača pôjde po spoločnej telefónnej a zároveň internetovej linke do ústredne prevádzkovateľa. Ďalej však nepokračuje ako normálny hovor, ale odbočí do príslušnej dátovej siete internetového prevádzkovateľa, kde sa spracuje. Týmto je teda možné uskutočniť telefónne hovory za cenu bežných impulzov a zároveň využívať nepretržité pripojenie na Internet za mesačný paušál.

Z toho vyplýva, že ADSL je výhodné tak pre domácnosti, ako aj malé spoločnosti, ktoré nevyžadujú garanciu kvality (teda časovú a kapacitnú dostupnosť). Tieto atribúty - t.j. možnosť rýchleho a spoľahlivého sťahovania veľkých súborov nie je možné pri DSL službách plne garantovať. Technológia je totiž úzko závislá od vzdialenosti medzi zákazníkom a príslušnou telefónnou ústredňou. Čím ďalej sa nachádzame od našej ústredne, tým pomalšie a menej kvalitné pripojenie môžeme dosiahnuť. Taktiež platí, čím viac užívateľov je na centrálu súčasne pripojených, tým pomalšie je možné dáta sťahovať.

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto sa firmám, pre ktoré je Internet pracovným nástrojom a tvorí neodmysliteľnú súčasť ich každodennej práce a teda vyžadujú určitú úroveň kvality poskytovanej služby odporúča namiesto ADSL využívať štandardné prenajaté dátové okruhy.

Na záver teda ešte raz zhrnieme klady a zápory tejto novej technológie. Komunikácia DSL so sebou prináša mnohé výhody v podobe rýchleho prenosu dát za relatívne nízku cenu ako aj možnosť telefonovania a prenášania dát zároveň. Na druhej strane ale nie je možné garantovať rýchlosť ani kvalitu prenosu dát, nakoľko sú ovplyvnené vzdialenosťou užívateľa od centrály prevádzkovateľa, či počtom na ňu pripojených užívateľov.

Je teda na každom z nás ako v prípade ADSL zhodnotí rovnicu financie (relatívne nízke náklady v podobe mesačného paušálu) verzus kvalita (negarantovaná rýchlosť pripojenia a dostupnosť). Každý sa zrejme rozhodne na základe vlastných predstáv o internetovom pripojení a nárokov naň, ktorá zložka preváži.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 749
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 056
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 836
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 694
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 467
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 850
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 608
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 302
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu