Talian Franco Brunetti si nemusí hodiť mincou, aby zistil, či mu jeho eurá z Vatikánu priniesli šťastie. Euromince s portrétom pápeža Jána Pavla II. mu už zarobili päťtisíc eur. Limitovaná emisia sady ôsmich mincí sa obchoduje v internetovej aukcii eBay za viac ako osemsto eur, čo je 65-násobok ich pôvodnej ceny z marca. Tá bola 12 eur. Ide tak o mimoriadne dobrú investíciu: napríklad taliansky akciový index odvtedy klesol o dvadsať percent.
„Pokúšam sa získať ďalšie sady, ale je to stále ťažšie a ťažšie,“ povedal agentúre Bloomberg Brunetti, od ktorého už chceli mince kúpiť ľudia z takých vzdialených kútov sveta, ako Austrália či Nový Zéland.
Vatikán priláka zberateľov opäť budúci týždeň. V utorok uvedie druhú emisiu svojich euromincí. Malé štáty s úzkymi väzbami na euroregión - Vatikán, San Maríno a Monako, môžu raziť a dávať do obehu svoje vlastné euromince. Vydali ich spolu menej ako šesť miliónov. To je zlomok oproti 51 miliardám, ktoré obiehajú v eurozóne. Okamžite sa tak stali zberateľskou lahôdkou.
Na rozdiel od pätnástich miliárd eurobankoviek s jednotnou potlačou zobrazujú mince dvanástich členských štátov a ich troch malých susedov niečo unikátne pre každú krajinu. Na vatikánskych minciach je portrét 82-ročného Jána Pavla II.
Talianska mincovňa vyrobila úvodných 69-tisíc sád vatikánskych euromincí. Vatikán stanovil cenu sady v nominálnej hodnote 3,88 eura na 12 eur. Rozpredali sa okamžite. Každý záujemca si mohol kúpiť maximálne dve sady, a preto sa obchodovanie s nimi rýchlo rozbehlo.
Grécky obchodník Christos Apostolidis nedávno predal sadu za 700 eur. Pôvodne ju jeho fínsky kolega kúpil za menej ako 15 eur. „Nemôžem uveriť tomu, koľko sú ľudia ochotní zaplatiť. To som ešte nezažil,“ povedal Apostolidis. „Počul som, že niektoré vatikánske sady idú aj po 1300 eur.“
Napriek tomu sa dajú vatikánske mince považovať za stále lacný úlovok. Napríklad päťdolárovú mincu, vyrazenú v roku 1906 v USA, vydražili za 12-tisíc dolárov.
Niektoré z 9-tisíc sád, ktoré sa začnú predávať budúci utorok, si už zberatelia rezervovali. Každá sada bude okrem ôsmich euromincí obsahovať aj striebornú pamätnú mincu, ktorá zobrazuje výjav z fresky renesančného majstra Michelangela v Sixtínskej kaplnke - Posledný súd. Druhú stranu zdobí pápežov erb. Nová séria sa bude predávať po 75 eur. Jej cena sa však podľa odhadov vzápätí vyšplhá na tisícku eur. Vatikán plánuje emitovať aj ďalšie mince. Zvláštnosťou budú hlavne tie zo striebra s vyrazenou hodnotou päť eur, pretože v obehu žiadne ďalšie nie sú.
Sady mincí, ktoré vydali Monako a San Maríno, dosiahli na posledných aukciách cenu okolo 140, respektíve 200 eur. Vatikánske mince robí výnimočnými predovšetkým vyobrazenie pápeža. Kompletnú sadu z prvej emisie je dnes už takmer nemožné nájsť, ich hodnota preto bude naďalej rásť. (bro)