BRATISLAVA – Zahraničné médiá často tvrdia, že Slovensko patrí medzi centrá nelegálneho obchodu so zbraňami. Aj vlaňajšia správa tímu vyšetrovateľov OSN hovorila, že Slovensko bolo donedávna jedným z ohnísk nelegálneho vývozu zbraní. Slovenský obchod so zbraňami kritizujú viaceré zahraničné organizácie, niekoľko neoficiálnych odkazov nám kvôli nemu adresovali aj USA.
Zodpovední na Slovensku si to však nemyslia. Ministerstvo hospodárstva je na kritické slová o obchode so zbraňami háklivé a minister vnútra Ivan Šimko nepovažuje situáciu za vážnu. Tvrdí, že podobné veci sa dejú všade na svete.
Päťčlenný tím vyšetrovateľov predložil v októbri 2001 Rade bezpečnosti OSN správu, podľa ktorej sa zo Slovenska dostalo do Libérie cez Ugandu zhruba tisíc samopalov a jeden vojenský vrtuľník prichádzajúci z Kirgizska. Prípadom sa stále zaoberajú aj slovenskí vyšetrovatelia.
Na obchode sa mala podieľať firma Joy Slovakia a slovenský občan Peter Jusko. Belgický člen tímu OSN Johan Peleman povedal, že Jusko bol súčasťou rozsiahlej siete obchodníkov so zbraňami, ktorá od polovice 90. rokov dodávala zbrane do Afriky.
Bratislavské letisko využívala už v roku 1993 česká firma Agroplast. Jej obchody sa zastavili v roku 1999, keď v Azerbajdžane zadržali zásielku lietadiel MiG-21 určených pre severnú Kóreu, pre ktoré bolo vystavené falošné potvrdenie o konečnom užívateľovi. Prípad doteraz nie je uzavretý a šéf Agroplastu Peter Pernička sa skrýva v zahraničí.
Slovensko zatiaľ oficiálne nikdy neporušilo embargo a nevyvážalo do krajín, kde je to zakázané. Amnesty International si však myslí, že nemorálne je vyvážať zbrane aj do krajín, kde sú sústavne porušované ľudské práva. Takými sú napríklad Angola alebo Zimbabwe.
Mediálny analytik Andrej Školkay tvrdí, že písať o obchode so zbraňami je veľmi háklivé a slovenskí novinári od toho radšej odskakujú.
(mož, čtk)