až do konca. Výberová komisia, ktorú menovala ministerka privatizácie Mária Machová, sa zároveň včera oboznámila s ponukami.
Pôvodne mali záujemcovia predložiť ponuky ešte v pondelok, ale pre iniciatívu jedného z nich im vláda umožnila dvojdňový odklad. Komisia by po posúdení ponúk mala dať odporúčanie na výber investora ministerke privatizácie Márii Machovej. Záverečné slovo pri predaji bude mať vláda, ktorá by sa touto otázkou mohla zaoberať už na budúcu stredu. „Komisia sa dnes opäť stretne, aby zaujala stanovisko k ponukám,“ dodal Merva.
V rozhovore pre Reuters prezident banky Ladislav Vaškovič nechcel dávať predpovede o cenách, ale povedal: „Verím, že cena, ktorú zaplatia, prepočítaná na 100 percent akcií, bude vyššia (ako v prípade Slovenskej sporiteľne).“ Podľa Vaškoviča je VÚB atraktívna pre investorov, keďže má dobré postavenie na retailovom trhu a je lídrom v oblasti podnikového bankovníctva.
IntesaBCI je najväčšia banková skupina v Taliansku a v Európe je na 17. mieste. Celá skupina má spolu 12 miliónov klientov a jej aktíva na konci roka 2000 boli viac ako 332 miliárd eur. IntesaBCI má zastúpenie v niekoľkých desiatkach štátov sveta. Kontroluje jednu banku v Maďarsku a ďalšiu v Chorvátsku, menšinové podiely má v jednej českej a jednej poľskej banke.
Aj SocGen patrí medzi najväčšie európske banky, vo Francúzsku je na druhom mieste. V súčasnosti pôsobí vo viac ako 70 štátoch sveta, medziinými má zastúpenie aj na Slovensku. V Čechách je jedným z účastníkov v súťaži na kúpu Komerčnej banky, v Slovinsku prednedávnom ovládla SKB Banku. Skupina zamestnáva približne 70-tisíc zamestnancov.
Slovensko vo februári tohto roka ponúklo na predaj strategickému investorovi necelých 69 percent vo VÚB. Bolo to len niekoľko dní predtým, ako Európska banka pre obnovu a rozvoj a Medzinárodná finančná korporácia získali spolu 25-percentný balík akcií VÚB.
GABRIEL KÁDASI