BRATISLAVA - Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa bude predávať jednému záujemcovi. Môže ním byť samostatná spoločnosť alebo konzorcium viacerých firiem. Tento spôsob privatizácie 49 percent akcií SPP včera z viacerých možností definitívne vybrala vláda.
„Snažili sme sa optimalizovať predaj s cieľmi, ktoré stanovila vláda pre privatizáciu,“ povedal Michal Šušák, riaditeľ pražskej dcéry Credit Suisse First Boston (CSFB), ktorá kabinetu odporučila predaj 49 percent jedinému záujemcovi.
Vláda pri výbere alternatív vychádzala z potreby zachovať SPP ako vedúci slovenský podnik, maximalizovať jeho perspektívu rozvoja či zabezpečiť dlhodobo spoľahlivú distribúciu zemného plynu. „Sme si istí, že práve priamy predaj 49 percent toto najlepšie spĺňa,“ doplnil Šušák.
Proces predaja sa reálne začne zverejnením inzerátu ešte v tomto mesiaci. Koordinačná komisia bude zhromažďovať a triediť prvé ponuky do výberového konania. „Veľkí hráči sú pripravení na veľké medzinárodné transakcie. (…) Predpokladáme, že záujem o SPP bude skutočne veľký,“ vyhlásil zástupca privatizačného poradcu.
Dôležité podľa neho je, že privatizácia SPP nemá v regióne konkurenciu. Jedinou výnimkou sú plány českej vlády predať Transgas. „Sme presvedčení, že predaj Transgasu nebude mať negatívny vplyv na predaj SPP, za určitých predpokladov by mohol mať veľmi pozitívny vplyv,“ povedal Šušák.
Jednou z alternatív je totiž koordinácia predaja českej aj slovenskej spoločnosti. Pri spoločnom postupe by mohli záujemcovia okrem osobitných ponúk dávať aj spoločné návrhy, čím by sa zvýšila strategická prémia. Proti tejto možnosti však hovorí nepružnosť českej vlády, ktorá pravdepodobne nestihne načasovať tender súčasne so slovenskou vládou.
Seriózni záujemcovia o SPP dostanú na jeseň možnosť uskutočniť v podniku due diligence. Na jej základe potom postavia svoje ponuky. „Dúfame, že investora alebo investorov vyberieme do konca roka,“ avizoval Šušák.
O cene, ktorú môže vláda za predaj 49 percent očakávať, nechcú oficiálne kruhy hovoriť. Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha však CSFB vypracuje analytický materiál o výpočte ceny. Tá bude podľa všetkého závisieť aj od vzájomného usporiadania vzťahov medzi štátom, ktorý zostane majoritným vlastníkom a strategickým investorom.
Podľa Haracha bude mať investor hlavné slovo predovšetkým v oblasti denného manažmentu podniku. Rozhodnutia o jeho predaji či zmene činnosti a ostatných kľúčových rozhodnutiach bude musieť odsúhlasiť aj vláda.
Naposledy potvrdil svoj záujem o účasť v tendri ruský Gazprom a zaradil sa tak medzi ďalších potenciálnych investorov - nemecký Ruhrgas, francúzsky Gaz de France a taliansky Snam.
JURAJ JAVORSKÝ