Keď v minulosti kríza medzi Izraelom a Palestínčanmi vrcholila, prišli obyčajne Spojené štáty s „kompromisným“ návrhom a dotlačili rozhádané strany, aby sa aspoň na niečom dohodli. Teraz akoby to bolo naopak. Keď po teroristickom atentáte v Tel Avive začiatkom mesiaca hrozil snáď najhorší výbuch násilia počas intifády, Palestínčania sa zháčili. Odvtedy obidve strany dodržiavajú prímerie.
Násilia je odvtedy oveľa menej, aj keď ešte stále je. Obe strany sa však držia prímeria - napriek tomu, že by sa našiel dôvod odskočiť od neho. V tejto situácii sa žiadala dohoda, ktorá by umožnila tento stav udržať a posunúť udalosti ďalej. Tú však vzhľadom na úroveň antipatií ani jedna strana nemohla tej druhej ponúknuť. Mohol to urobiť iba niekto tretí - USA.
Vláda prezidenta Georgea Busha však ani v tejto chvíli nebola pripravená na rozsiahlu mierovú iniciatívu - kroky, ktoré v posledných mesiacoch podnikala na Blízkom východe, boli len zalepením medzier, ktoré jej hlasno vyčítali vodcovia v regióne a domáci kongresmani. Bush dal hneď po nástupe do úradu rozpustiť skúsený tím expertov svojho predchodcu Billa Clintona. O miesto prišiel aj Dennis Ross, dlhoročný sprostredkovateľ, po ktorom si obe strany posielali odkazy v situáciách, keď neboli ochotné spolu rokovať. Predložiť návrh na prímerie vlastne nebolo ťažké - základné skutočnosti izraelsko-palestínskych vzťahov sú notoricky známe a notoricky známe sú aj možnosti, v rámci ktorých sa dá pohybovať - len ich dať na papier. Navyše sa ako východisko dala použiť správa Mitchellovej medzinárodnej komisie.
V tejto situácii sa Bushovi výborne hodil šéf CIA George Tenet, ktorý si svoju pozíciu na čele CIA udržal po striedaní v úrade prezidenta a ktorý mal v Clintonových časoch príležitosť priamo sa podieľať na blízkovýchodných rokovaniach. Aj jeho úlohu - účasť CIA na obnovení izraelsko-palestínskej bezpečnostnej spolupráce - Bush v apríli zrušil. Teraz si však na neho spomenul a vyslal ho na Blízky východ, aby tam predložil tak potrebnú dohodu. V princípe s ňou súhlasili obe strany - čo sa týka detailov, obe sú nespokojné. To je však dobrá správa. Izraelsko-palestínske vzťahy by sa mali istý čas točiť okolo vyjasňovania si týchto detailov a to už pripomína mierový proces.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ