
Bushova prvá návšteva v NATO. FOTO - REUTERS
BRUSEL - Americký prezident George Bush včera absolvoval premiéru na zasadnutí hláv členských štátov NATO. Nepodarilo sa mu síce presvedčiť všetkých spojencov o nevyhnutnosti vybudovať protiraketovú obranu, spoločnú reč však našli v inej háklivej otázke - týkajúcej sa ďalšieho rozšírenia. Všetci 19 členovia sú za to, aby sa NATO rozšírilo na pražskom summite v novembri 2002 najmenej o jednu krajinu.
Bush vyzval spojencov, aby sa NATO posilnilo a „pripravilo na nové hrozby“. To bol jasný odkaz na plán protiraketovej obrany, ktorý by mal Ameriku a spojencov chrániť pred útokmi takzvaných darebáckych krajín ako severná Kórea, Irak či Irán. Spojenci však na rozdiel od Washingtonu nebezpečenstvo z týchto krajín nepovažujú za všeobecnú hrozbu. Väčšina európskych vlád preto Bushov plán odmieta.
Na včerajšom zasadnutí Bush nezažil priamy odpor. Generálny tajomník NATO George Robertson povedal, že spojenci počúvali americké argumenty s „otvorenou mysľou“. Nedošli k žiadnym záverom a diskusia bude pokračovať. Bushovi poradcovia podľa agentúry AP povedali, že prezidentovi sa niektorých spojencov podarilo presvedčiť. Najpriaznivejšie vraj reagovalo Španielsko, Británia, Taliansko, Poľsko a Maďarsko. Český prezident Václav Havel svoj postoj označil za „relatívne ústretový“.
Medzi najväčších odporcov Bushovho plánu patrí Nemecko a Francúzsko. Nemecký kancelár Gerhard Schröder naďalej o protiraketovej obrane pochybuje. Najmä o technickej stránke projektu. Pripomenul tiež, že k diskusii by mali prizvať aj Čínu a Rusko. Francúzsky prezident Jacques Chirac odmieta Bushovu snahu zrušiť americko-ruskú zmluvu o zákaze protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972. Chirac ju považuje za „pilier“ globálnej bezpečnosti. Bush za prežitok minulosti.
Bush na tlačovej konferencii vyhlásil, že bol spokojný s reakciami hláv spojeneckých štátov. „Bol som spokojný s otvorenou a konštruktívnou reakciou. Povzbudilo ma, že na dnešnom stretnutí sme videli vnímavý postoj k protiraketovej obrane ako súčasti nového strategického rámca,“ povedal prezident a zdôraznil, že od spojencov nežiada podpis pod špecifický systém. „Žiadam našich spojencov a Rusko, aby rozmýšľali inak o ére po skončení studenej vojny.“
Pred centrálou NATO v Bruseli sa zišli stovky demonštrantov. Protestovali najmä proti Bushovej protiraketovej obrane. Nemecký demonštrant preletel ponad budovu NATO na motorovom rogale s nápisom Zastavte hviezdne vojny. Polícia ho vzápätí zatkla. Aktivisti tiež zablokovali hlavný vchod bruselského letiska.
(kos, reuters, čtk)