John Baird – zabudnutý vynálezca, vďaka ktorému pozeráme televíziu

Televízia je fenomén 20. storočia. Vynález, ktorý mal najväčší kultúrny dosah zo všetkých noviniek. Zmenil svet. Väčšina ľudí si pamätá Edisona či Bella, ale kto pozná vynálezcu, ktorý vymýšľal zázračnú skrinku prenášajúcu obraz? Vynálezca mechanickej ...


FOTO – ARCHÍV



Televízia je fenomén 20. storočia. Vynález, ktorý mal najväčší kultúrny dosah zo všetkých noviniek. Zmenil svet. Väčšina ľudí si pamätá Edisona či Bella, ale kto pozná vynálezcu, ktorý vymýšľal zázračnú skrinku prenášajúcu obraz? Vynálezca mechanickej televízie a mnohých iných užitočných vecí John Logie Baird zomrel pred 55 rokmi.

Tento svet opustil v povojnovom roku 1946, a tak sa nedožil masového rozšírenia televízie. Jeho životný príbeh je typickým príbehom vynálezcu. Zažil veľké výhry aj sklamania. Žil ešte v dobe, keď sa veci vymýšľali, zlepšovali a objavovali najmä z túžby po poznaní. Komerčný záujem vtedy síce už hral svoju úlohu, ale Bairda vlastne nezaujímal. Nikdy nemal veľa peňazí, mal však vždy skvelú predstavivosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Narodil sa v roku 1888 v Helensburghu neďaleko Glasgowa v rodine presbyteriánskeho reverenda. Už ako školák sa „hral“ s elektrinou. Svoj dom spojil so štyrmi ďalšími a istý čas si telefonoval s kamarátmi, až pokiaľ sa raz jedno auto nezachytilo o nízko visiaci kábel a nehavarovalo. Na začiatku 20. storočia zostrojil vetroň. Odrazil sa zo strechy rodičovského domu a po pár metroch letu sa zrútil. Z pádu sa pozviechal. Vetchého Bairda pritom celý život sprevádzali zdravotné problémy - už ako dvojročný prekonal záhadnú chorobu, ktorú lekári nedokázali identifikovať.

Väčšina ambicióznych Škótov sa v tých časoch sťahovala do Londýna. Po absolvovaní glasgowskej techniky to urobil aj Baird. Hltal technickú literatúru a v jednom z časopisov zbadal slovo, ktoré ho fascinovalo. Televízia. Vyslovili ho v Paríži v roku 1900 na technickom kongrese. Doslovný význam bol „vidieť niečo na diaľku“. Baird bol tým slovom posadnutý. Zariadenie by predsa mohlo prenášať obrázky z udalostí, ktoré sa odohrávajú v celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase už existovalo mnoho návrhov, ako takéto „čudo“ zostrojiť. Bairda zaujala práca nemeckého vynálezcu Paula Nipkowa, jeho elektrický teleskop. Veril, že tento dobrý nápad dokáže rýchlo vylepšiť.

V roku 1923 ochorel a stratil miesto. Motal sa po Londýne s desiatimi librami vo vrecku a v hlave nosil veľký nápad. Našťastie stretol dávneho priateľa, kapitána Hutchinsona, ktorý ho založil. Baird získal základný kapitál na výskum. Jeho kabinet bol v londýnskej Soho. Nakupoval najnutnejšie súčiastky a začal premieňať sen na realitu. Prvé prenosy obrazu za veľa nestáli - z maličkej obrazovky sa dali len vytušiť siluety postáv, prístroje ešte nemali potrebnú citlivosť. Na historickú chvíľu, keď prvýkrát uvidel kvalitný obraz, spomínal Baird takto: „Bábka sa na obrazovke objavila s neuveriteľnou jasnosťou. Bežal som dole do kancelárie a chytil som tam mladíka Williama Tayntona, ktorého som postavil pred prenášač obrazu. Dal som mu nejaké peniaze za to, aby takto zostal stáť. Potom som ho zbadal na svojom aparáte.“

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1926, pár mesiacov potom, prichádza na pôde Kráľovského inštitútu v Londýne oficiálny triumf. Bola to prvá demonštrácia skutočnej televízie, ktorá ukázala pohybujúcu sa ľudskú tvár, mala zvuk a ukázala detail. K dokonalosti mala ďaleko, ale postavy na obrazovke sa dali jasne rozoznať.

V apríli 1927 Bairda predbehli Američania zo spoločnosti Bell, keď poslali pomocou telefónnych liniek televízny obraz Herberta Hoovera z Washingtonu do New Yorku - na vzdialenosť 200 míľ. V máji 1927 odpovedá Baird dvojnásobnou vzdialenosťou, keď prenáša obraz z Londýna do Glasgowa. O rok neskôr prichádza ďalší úspech. Bairdove obrázky z Londýna dorazili do Spojených štátov. The New York Times je nadšený.

Nerozmýšľal ako obchodník, skôr ho zaujímali prototypy ako sériová výroba. Jeho mechanické televízory boli napokon technicky prekonané a televízny svet sa ubral iným smerom, ako si predstavoval - elektronickým. Stihol toho však veľa - pracoval na výskume farebnej televízie, navrhol systém na videnie v tme používaný dnes v armáde (noktovízia), venoval sa aj radarom. Jeho nápady často neboli docenené. Ešte aj jedenásť rokov po Bairdovej smrti, keď chceli z jeho rodného domu spraviť múzeum televízie, niektorý z významných britských ministrov projekt nezmyselne zastavil. „Baird televíziu nevymyslel,“ povedal vraj v úzkom kruhu. Mýlil sa.

SkryťVypnúť reklamu

MAREK CHORVATOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu