
Terorista Mohamed Rašíd Daúd Al-‘Owhalí na kresbe v súdnej sieni.
FOTO - ČTK/AP
Owhalí sa k bombovému útoku priznal. Vyšetrovateľom popísal, ako spolu s ďalším mužom viezol v nákladnom aute trhavinu, tesne pred ambasádou z neho vyskočili, stráž zabili granátom a auto potom vybuchlo. Spojené štáty sú presvedčené, že atentát vymyslel a zorganizoval saudskoarabský milionár Úsama bin Ladín, podľa FBI najnebezpečnejší terorista na svete. Tesne po Nairobi vybuchla americká ambasáda v tanzánskom Dáresaláme. Pri oboch výbuchoch zahynulo 224 ľudí, vrátane 12 Američanov. Owhalí netají, že „Amerika je jeho nepriateľom“. Priznal dokonca, že si ambasádu v Nairobi vybrali zámerne: na jej čele stála žena a to malo vyvolať ešte väčšie pobúrenie. Príbuzní obetí jednoznačne žiadali jeho smrť. Nestalo sa. Len deň po poprave iného teroristu - Američana Timothyho McVeigha, páchateľa atentátu v Oklahoma City.
Porotcovia vraj nechceli popravou z Owhalího urobiť martýra. Podľa Owhalího právnikov je to dôkaz morálneho prístupu Ameriky. „Vo svetle McVeighovho prípadu je to podľa mňa veľmi pozitívna správa o našej krajine,“ povedal podľa denníka New York Times advokát David Baugh.
V skutočnosti však išlo aj o politiku. Podľa amerických expertov na boj proti terorizmu je rozhodnutie prísľubom budúcej spolupráce s európskymi partnermi. Trest smrti by totiž ďalších arabských teroristov neodradil - skôr by vyvolal hlad po odplate. Predstaviteľ CIA pre Blízky východ a južnú Áziu Paul Pillar pripomína aj to, že viaceré európske krajiny pri vidine trestu smrti nechcú vydávať podozrivých teroristov do USA.
V prípade výbuchov amerických ambasád obžalovali zatiaľ štyroch mužov. Owhalí bol odsúdený prvý. Na budúci týždeň zasadne porota v prípade Chalfana Chamísa Mohammeda, ktorý bol strojcom atentátu v Tanzánii. Ich komplicom hrozí doživotie. Piaty muž čaká na začatie súdneho procesu.
MATÚŠ KOSTOLNÝ