snáh,“ povedal na stretnutí so svojimi kolegami z baltickej oblasti v Hamburgu. „Bohužiaľ, musím konštatovať, že úroveň zlepšenia situácie ľudských práv v niektorých krajinách regiónu zostáva nízka.“ Podľa členov jeho sprievodu mal Ivanov na mysli Lotyšsko a Estónsko, ktoré Moskva často kritizuje pre neuznávanie práv tamojších Rusov. Obe krajiny udelili občianstvo len tým, ktorí v krajine žili pred rokom 1940.
Toto časové obmedzenie bolo v Lotyšsku zrušené až novým zákonom z roku 1998, ktorým Lotyšsko splnilo kodanské kritériá na vstup do EÚ. Podľa tohto zákona majú všetky deti narodené od 6. 9. 1991 automatický nárok na občianstvo bez ohľadu na občianstvo rodičov. V Lotyšsku je ruského pôvodu 48 percent obyvateľov, v Estónsku 30 percent. V Estónsku musia Rusi pri získavaní občianstva preukázať znalosť estónčiny, mať aspoň päťročný pobyt a musia dokázať, že nepracovali pre sovietsku bezpečnosť.
Litva, v ktorej je len osem percent ruskojazyčného obyvateľstva, udelila občianstvo všetkým a teší sa lepším vzťahom s Ruskom.
(reuters, bj)