
Kontajner vybavený na výkon interrupcií nakladajú na holandskú loď v prístave Scheveningen. Na snímke vpravo zakladateľka organizácie Ženy na vlnách Rebecca Gompertsová na palube námornej ženskej kliniky. „Darček“ určený írskym ženám však úrady nepochopili. FOTO - REUTERS
Z Holandska v pondelok vyplávala k medzinárodným vodám v blízkosti Írska loď Aurora. Na jej palube sú okrem posádky dvaja lekári, sestrička, no najmä mobilný kontajner zariadený ako gynekologická ambulancia, v ktorom sa majú vykonávať interrupcie. V kontajneri bude ultrazvuk a gynekologické kreslo. Lekári majú na lodi vykonávať interrupcie pomocou tabletky RU 486 vo veľmi skorom štádiu tehotenstva, nie chirurgicky.
Írsko nepovoľuje potraty. Len v roku 1992 írsky zákon uznal právo žien opustiť krajinu a podstúpiť interrupciu inde. Vlani s týmto cieľom vycestovalo do Británie 6000 Írok.
Pôvodne rybársku loď dlhú 35 metrov zaplatila holandská dobrovoľnícka organizácia Ženy na vlnách. Právny rámec akcie však zostáva nejasný - holandský minister zdravotníctva Els Borst potvrdil, že organizácia požiadala o licenciu na vykonávanie potratov, ale zatiaľ ju nedostala. V debate v holandskom parlamente potom vystúpil minister spravodlivosti Benk Korthals a vyhlásil, že „potraty bez licencie sú nelegálne“ a lekárom teda hrozí štyriapolročný trest väzenia.
Zástavka lode v Dubline bude prvá - po asi mesačnom pobyte v Írsku sa uvažuje o ceste do Afriky, Brazílie a na Filipíny.
„Dúfame, že budeme katalyzátorom pre legislatívu… Jednoducho chceme dať ženám možnosť voľby. Verejné povedomie je prvým krokom,“ uviedla pre Reuters zakladateľka Žien na vlnách Rebecca Gompertsová, bývalá aktivistka Greenpeace.
Marie Vernonová, hovorkyňa dublinskej Spoločnosti na ochranu nenarodeného dieťaťa, označila celú akciu za „šialený feministický výčin“. (bj)