BRUSEL, BRATISLAVA – Na budúcoročnom summite v Prahe ponúkne NATO členstvo najmenej jednej krajine.
Vyhlásil to včera po rokovaní hláv členských štátov generálny tajomník aliancie George Robertson.
Jeho slová potvrdil aj americký prezident George Bush: „Na našom stretnutí v Prahe budeme schopní začať s ďalším kolom rozšírenia.“
Z úst najvyšších predstaviteľov aliancie tak konečne zaznel jasný záväzok, že v novembri 2002 sa v Prahe NATO skutočne bude rozširovať.
Ak by sa summit konal dnes, medzi pozvanými by takmer určite nechýbalo Slovensko. V súčasnosti nás považujú spolu so Slovinskom za najhorúcejších kandidátov.
V posledných týždňoch sa výrazne zvýšili šance aj pobaltských krajín – minimálne jednej z nich.
„O Slovensku pochybnosti nie sú a počul som z úst niektorých predstaviteľov chválu jeho prípravy, pokiaľ ide o reformu armády a plnenie cieľov vytýčených alianciou. Nejaký nepredvídateľný zvrat nad tým ešte môže nakresliť otáznik. Zatiaľ tam však nikto žiadny otáznik nevidí,“ povedal podľa ČTK český prezident Václav Havel.
„Áno, na summite v Prahe bude rozšírenie,“ povedal Robertson a dodal: „Variant nula už nie je na stole.“ O konkrétnych kandidátoch a počte pozvánok sa zatiaľ stále nehovorí.
„Pre Slovensko je to povzbudenie. Politická diskusia sa totiž posunula do polohy, že už nejde o to, či sa vôbec bude rozširovať, ale kto dostane pozvánku,“ povedal SME M. Wlachovský z ministerstva zahraničia a dodal, že po včerajšku sme opäť o krok bližšie k NATO. V Bruseli sa podľa neho potvrdilo, že USA hrajú pri rozširovaní významnú úlohu.
Bush sedel na zasadnutí hláv štátov NATO po prvý raz. „Potvrdilo sa aj to, že návšteva premiéra Dzurindu vo Washingtone bola dobre načasovaná,“ povedal Wlachovský. Dzurinda sa minulý týždeň stretol s Bushom.
Robertson zopakoval, že noví členovia nemôžu byť len konzumentmi bezpečnosti, ale musia byť schopní a ochotní prispieť k stabilite euroatlantickej oblasti. Podmienky na vstup zhrnul do troch bodov: demokracia a trhové hospodárstvo, dobré vzťahy so susedmi a úsilie o dosiahnutie interoperability armády s NATO.
Wlachovský pripomenul, že to, či pozvánku naozaj dostaneme, bude závisieť od toho, ako sa „Slovensko vyrovná s vojenskou pripravenosťou, verejnou mienkou a domácou politickou situáciou.“
MATÚŠ KOSTOLNÝ