normám únie. „Značka CE je zárukou, že požadované parametre sú splnené. Výrobku to umožňuje vstup na trh v celej únii,“ hovorí Helena Homolová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Pre Slovensko toto označenie zatiaľ nie je záväzné, až na prípadné výnimky podľa osobitných medzištátnych dohôd. Chystá sa však nariadenie, aby to platilo aj u nás. Pri výrobkoch označených CE potom odpadne povinnosť posudzovania zhody z hľadiska technických požiadaviek, bezpečnosti a podobne, ako je to doteraz. „Pozor však treba dať, aby značka CE od výrobcu nebola falošná. To sa musí skúmať.“
V minulosti sa aj v únii vyskytli prípady, že sa dieťa popálilo hrkálkou na baterky alebo šesťmesačný chlapček sa udusil plyšovým medvedíkom. Jedna z distribučných firiem sa vtedy odvolala na bezpečnostné testy ázijského výrobcu. Nové testy však dokázali, že výrobca nedodržal bezpečnostnú normu. Spotrebiteľské organizácie kritizovali, že pokiaľ robí certifikáciu sám výrobca, ani značka CE neznamená stopercentnú záruku kvality a bezpečnosti.
(ru)