Pri drahých značkových kozmetických prípravkoch si výrobcovia dávajú osobitne záležať na siahodlhých návodoch, ale dovozcovia návod v slovenčine často skrátia na minimum, alebo úplne vynechajú. Výrobok vybavia trebárs len drobnou nálepkou so zostručneným textom, v horšom prípade iba s názvom výrobku bez návodu.
Napríklad včera sme v drahej parfumérii v centre mesta našli značkovú hydratačnú masku za 1500 korún. Návod v angličtine podrobne vysvetľoval, ako ju používať, ale návod v slovenčine sa obmedzil na vetičku „Intenzívne hydratuje – maska“. Nechýbalo však upozornenie (chybnou slovenčinou) „Používajte len pre určený účel“.
Predavač v tom žiaden nedostatok nevidel. Bránil sa, že mávajú školenia, a tam ich učia, ako zákazníčke vysvetliť použitie prípravku. Kontrolné orgány to však považujú za zľahčovanie zákonnej povinnosti.
„Neobstojí spoliehať sa na školenia predavačov. Maska sa používa rôzne, môže byť zmývateľná, olúpovateľná alebo iná,“ hovorí Elena Kohútová zo Štátneho zdravotného ústavu. „Je povinnosťou, aby bol slovenský návod pribalený a nestačí, aby to bolo vysvetlené ústne.“
Použitie mnohých výrobkov (napríklad obyčajných mydiel a podobne) je však všeobecne známe. „V direktíve sa hovorí, že slovenský návod musí byť priložený v prípade potreby, alebo ak nie je jednoznačné, ako výrobok používať,“ vysvetľuje Kohútová.
Kontrolóri predaj takéhoto výrobku pozastavujú, kým ho dovozca nedoplní riadnym návodom. (ru)