
Postrek proti komárom, ktorých výskyt je po tohtoročných povodniach enormný, začali vo východnej časti Komárňanského okresu v povodí riek Dunaj, Váh, Nitra, Žitava a v rekreačných oblastiach na ploche približne 12-tisíc hektárov. FOTO TASR - MILAN DROZD
ktoré ho rozprašujú vo forme hmloviny.
Napriek názorom a odporúčaniam viacerých odborníkov vrátane hlavného hygienika Ivana Rovného sa však kompetentní rozhodli zasiahnuť proti komárom aj letecky. V utorok vo večerných hodinách sa uskutočnil letecký postrek napríklad v Devínskej Novej Vsi a v určených lokalitách okresu Malacky.
Viditeľné zhluky hmyzu vidno na Alžbetinom ostrove a na pobreží Dunaja. Krvilačný hmyz, ktorý má dolet desať kilometrov, sa usadil aj v parkovej časti mesta.
Podľa Tibora Vendela z odboru životného prostredia Okresného úradu Komárno sa postrek v dôsledku meškajúcich financií odďaľoval. Už sa nestriekajú larvy, ale vyliahnuté komáre. Ak pretrvajú súčasné teploty, bude podľa neho treba územie opakovane striekať celý september.
Krajský úrad v Nitre vyčíslil náklady na postrek v kraji na štyri milióny korún, pričom okrem Komárna je ešte postihnutý okres Nové Zámky a Levice.
Svojpomocnú aplikáciu dezinsekčných prípravkov v záhradách odborníci neodporúčajú. „Komár je totiž v podstate veľmi krehké stvorenie, na jeho likvidáciu stačí veľmi nízka koncentrácia postrekovej látky. Oveľa nižšia, ako je potrebná napríklad na ochranu zeleniny pred inými škodcami. Správnu koncentráciu dokážu určiť len odborníci,“ hovorí Jozef Brestovský, člen expertnej komisie ministra zdravotníctva na boj proti komárom. Postrek v záhrade odporúča len v zastavaných oblastiach a len v tých, v ktorých sa už uskutočnila plošná dezinsekcia, inak stráca zmysel.
Dostavili sa už aj prvé účinky postreku. „Ešte predvčerom som sa v záhrade nemohol ani objaviť. V priebehu niekoľkých desiatok sekúnd som mal celé telo posiate hmyzom. Komáre útočili aj počas slnečného dňa,“ hovorí Tibor Kovács z Devína. „Dnes je to už oveľa lepšie.“
Komárňanský štátny zdravotný ústav neeviduje ani jedného pacienta s poškodeným zdravím v dôsledku poštípania komármi. Na možnosti očkovania sa však ľudia informujú.
Komáre môžu prenášať niektoré infekčné ochorenia, napríklad infekčný zápal pečene. Okresný hygienik v Komárne Alexander Manczal dal žiadosť na rezortné ministerstvo o vydanie 350 kusov očkovacej látky. Uprednostnení majú byť tí, ktorí sa podieľali na odstraňovaní následkov povodní v teréne, teda boli najviac ohrození. (bej, jm)