
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Senát sa domnieva, že pred šiestimi rokmi obchod s rádioaktívnym uránom 235 zorganizovala a kontrolovala tajná služba (vedená Ivanom Lexom), a požiadal jej dnešné vedenie o odtajnenie všetkých príslušníkov, ktorí sa na akcii podieľali.
Doteraz na pojednávaní vypovedali traja siskári. Včera Miroslav R. súdu tvrdil, že o akcii s uránom sa dozvedel len z médií a na obchode sa nepodieľal. Vôbec nechápe, prečo ho s akciou spájajú. „Bol som v tom čase v SIS, ale pracoval som na inom projekte. S touto akciou som vôbec neprišiel do styku, ani som o nej nevedel.“
Jediná výpoveď, aj keď sporná, je od Štefana H., ktorý potvrdil, že na obchode sa zúčastnilo okolo 20 príslušníkov SIS a od začiatku až do konca bol zvukovo aj obrazovo zaznamenaný. Nevedel si však spomenúť ani na jedno meno kolegu.
Krajský súd si od SIS vyžiadal pracovný videozáznam. SIS ho senátu poskytla, je však zostrihaný, bez zvuku a obsahuje iba záverečný zásah kukláčov, ktorí 4 obvinených zadržali pri motoreste Rákoš vo Zvolene. Operatívny spis už údajne vôbec neexistuje, pretože ho skartovali.
Koncom roku 1996 sa dostala skupina štyroch obžalovaných k ponuke na obchod s rádioaktívnym uránom. Urán aj dostali a pokúsili sa ho predať neznámemu Maďarovi, zrejme tiež príslušníkovi tajnej služby.
Súd pojednávanie odročil na neurčito a mieni vypočuť ešte najmenej 4 príslušníkov tajnej služby. Zatiaľ sa im nepodarilo doručiť predvolanie, pretože sa nezdržujú na uvádzaných adresách, nie je isté, či sú ich mená vôbec pravé.
DANIEL VRAŽDA