ŽILINA - Kauzy ako prepustenie Ivana Lexu z väzby alebo úplatok v rukách bratislavského sudcu Igora Š. znižujú aj tak nízku dôveryhodnosť súdov. „Sme vo vývoji a čaká nás ešte niekoľko rokov, kým dozrieme,“ hovorí predseda okresného súdu v Žiline Peter Hrnčiar.
Jednu z možností, ako zvýšiť dôveryhodnosť súdnictva, vidí Hrnčiar v komunikačnej stratégii medzi súdmi, médiami a verejnosťou.
Pravidlá komunikácie s verejnosťou a médiami sú súčasťou manuálu hovorcov súdov, ktorý by sa do konca roka mal dostať do Súdnej rady. „Existuje veta: Orgán činný v trestnom konaní je povinný informovať o svojej činnosti. Ale čo to znamená? Je to o našom hospodárení s finančnými prostriedkami, alebo o štatistike našej práce? Preto treba stanoviť jasné pravidlá, najmä teraz, v období, keď sme takpovediac na začiatku.“
Návrh komunikačnej stratégie hovorí o tom, kto a ako môže, prípadne musí poskytnúť verejnosti či médiám informácie. Definuje, o čom môže alebo musí informovať podateľňa, vedúca kancelárie, sudca, hovorca súdu alebo predseda.
„Medzi sudcami určite vznikne aj nesúhlas a určitá opozícia, ale pomaly sa to mení. Pred desiatimi rokmi by proti takémuto návrhu bolo 80, 90 percent sudcov. Dnes je to možno polovica a menej. Aj vo svete je to tak. Napríklad v USA sú absolútne otvorení, novinár si môže listovať v spise, čo je u nás nepredstaviteľné. Neznamená to však, že v Amerike sú tým všetci sudcovia nadšení,“ myslí si Hrnčiar.
V týchto dňoch sa z USA vrátila skupina slovenských sudcov. Tri týždne spoznávali fungovanie súdov a ich komunikáciu s médiami a verejnosťou. Svoje poznatky budú prezentovať dnes v Banskej Štiavnici, kde sa bude diskutovať o navrhovanom materiáli. V prípade, že si ho Súdna rada neosvojí, môže ho za svoj prijať aj kolégium predsedov krajských súdov, ktoré ho posunie na všetky okresné súdy.
(aha)