Štrasburg/Paríž/Kodaň 4. septembra (TASR) - Európska únia pripravuje spomienkové slávnosti pri príležitosti nadchádzajúceho prvého výročia teroristických útokov na USA, ktoré minulý rok 11. septembra pripravili o život vyše 3000 ľudí.
Ako oznámil hovorca Európskeho parlamentu v Štrasburgu David Harley, 626-členný európsky zákonodarný orgán sa 11. septembra zíde v belgickom Bruseli na mimoriadnom zasadaní, ktorým si pripomenie tragické udalosti.
Na zasadaní EP prednesie prejav prezident Európskeho parlamentu Pat Cox a predseda Európskej komisie Romano Prodi. Zúčastnia sa aj ďalší predstavitelia EÚ. Pred spoločným európskym parlamentom vystúpi s prejavom aj veľvyslanec USA v EÚ Rockwell A. Schnabel.
x x x
V Paríži sa v deň prvého výročia zhromaždia francúzski a americkí predstavitelia, aby si pripomenuli obete ničivých útokov a zároveň diskutovali o výzvach, ktorým svet čelí v medzinárodnej vojne proti terorizmu.
Prvé výročie tragických udalostí sa ponesie v znamení dvojdňovej konferencie o terorizme, ktorú otvorí slávnostný ceremoniál v Luxemburských záhradách. Významní predstavitelia USA i Francúzska sa tu zídu pri dube, ktorý tu bol zasadený začiatkom roka do hromady odpadkov, privezených z washingtonského Pentagónu a newyorského Ground Zero - miesta, kde kedysi stáli dvojičky Svetového obchodného centra (WTC).
Na konferencii s názvom Vojna proti terorizmu, ktorú organizuje veľvyslanectvo USA a parížsky Diplomatický a obranný inštitút, sa okrem iných zúčastní francúzska ministerka obrany Michéle Alliot-Marieová, zástupca amerického ministra zahraničných vecí Lincoln Bloomfield i veľvyslanec USA vo Francúzsku Howard Leach.
Delegáti konferencie sa budú zaoberať celým rozsahom tém - od stratégií boja proti terorizmu, cez posilňovanie bezpečnosti miest a letísk a ich ochranu pred ďalšími útokmi, vzájomnú spoluprácu USA a Francúzska v boji proti terorizmu až po to, ako útoky zmenili svet.
Na poli umenia a filmového priemyslu si tragický 11. september pripomenú aj filmoví tvorcovia, ktorí v tento deň uvedú do francúzskych kín kontroverzný dokumentárny film pod názvom 11'09"01. Snímka pozostáva z 11 krátkych šotov od režisérov z 11 krajín, ktorí v 11 minútach a deviatich sekundách mali priestor vyjadriť, ako vnímali udalosti osudného dňa.
Francúzski televízni diváci budú mať v tento deň možnosť po prvý raz zhliadnuť aj grafický dokument o útokoch z 11. septembra pod názvom 9/11. Jeho autormi sú francúzski bratia Gedeon a Jules Naudetovci, ktorí v čase úderov na WTC náhodou natáčali v Manhattane film o hasičovi začiatočníkovi zasahujúcom neďaleko WTC.
Film premietla už americká televízna stanica CBS v USA v marci tohto roku pri príležitosti polročného výročia tragických útokov. Snímka obsahuje aj doteraz nezverejnené zábery z vnútra veží WTC tesne pred ich zrútením.
Večer 11. septembra sa v Americkej katedrále v Paríži uskutoční spomienková omša a americkí duchovní budú viesť aj ďalšie simultánne ceremónie po celej francúzskej metropole.
x x x
Smutné výročie tragických udalostí z 11. septembra si pripomenú aj v škandinávskych krajinách. Na burzách cenných papierov v Kodani, Helsinkách, Štokholme a ďalších hlavných mestách Európy zavládnu dve minúty ticha.
O 9.45 h amerického východného času, kedy prvé lietadlo vrazilo do mrakodrapu WTC v New Yorku, na kodanskom hlavnom námestí zaznie báseň v podaní populárnej dánskej herečky Ghity Noerbyovej. Na poludnie miestneho času sa na dve minúty odmlčia zvony mestskej radnice, čo je dánsky zvyk pripomínať si významné udalosti na pravé poludnie.
"Pre nás je prirodzené pripomenúť si tento deň, ktorý bol tragický nielen pre americký ľud, ale pre celé medzinárodné spoločenstvo," povedal starosta Kodane Jens Kramer Mikkelsen vo vyhlásení. "Unesené lietadlá nezasiahli len budovy, zasiahli nás všetkých priamo do srdca."