BRATISLAVA – Návrat Vladimíra Mečiara prestáva byť na Slovensku témou. Ale pre svetové média nie. Napriek tomu, že podľa prieskumov jeho podpora klesá, stále upozorňujú na hrozbu, že sa vráti k moci.
Novinári, ktorí o nás píšu, to vysvetľujú tým, že Mečiar je vo svete známy ešte z čias, keď bol trikrát za sebou premiérom.
„Hrozbou septembrových volieb na Slovensku je Vladimír Mečiar, ktorý sa môže vrátiť k moci, ak jeho HZDS vyhrá voľby nad rozdrobenou opozíciou,“ píše sa v predvolebnej analýze elektronickej verzie BBC z 28. augusta. Okrem toho píše BBC aj o iných politikoch, ale s dôrazom na Mečiara.
„Môj názor je, že pre novinárov je najjednoduchšie písať o Mečiarovi. Napríklad o Dzurindovi sa vo svete nepíše takmer vôbec,“ povedal pre SME korešpondent nemeckého týždenníka Der Spiegel vo Viedni Walter Mayr.
„Len zlí ľudia vytvárajú správy,“ hovorí britská politologička Karen Hendersonová. Podľa analytikov je podobná situácia napríklad v Rakúsku. Zahraničné médiá nepíšu o Schüsselovi a iných vládnych politikoch, ale najmä o ultrapravicovom populistovi Haiderovi.
Západní korešpondenti pokrývajúci Slovensko majú ešte jeden problém: väčšina z nich je v Prahe alebo vo Viedni. Ich pohľad je preto trochu odlišný. „Môže to byť aj tým,“ potvrdili nám ľudia z prostredia zahraničných agentúr.
„Novinári, ktorí sú napríklad v Prahe, berú slovenskú politiku trochu dramaticky. Aj pred štyrmi rokmi varovali, že Mečiar usporiada vojenský prevrat,“ povedala politologička Hendersonová.
Za mediálny obraz Mečiarovho návratu k moci môže čiastočne jazykové nedorozumenie. „Slováci používajú spojenie ‘víťaz volieb‘ pre stranu, ktorá vo voľbách získa najviac percent,“ vysvetľuje Hendersonová. Ale pre jazyk anglosaskej politiky vyhrať voľby znamená získať moc.
„Keď slovenský sociológ povie, že podľa najnovších prieskumov vyhrá HZDS voľby, tak pre západných čitateľov to znamená, že ide do vlády.“
Mediálny obraz Slovenska v zahraničí má však len malý vplyv na skutočnú politiku. „Politici vedia, že obraz Slovenska je komplexnejší ako len Mečiar a tí ostatní. Vedia o Slovensku oveľa viac ako napríklad pred šiestimi rokmi.“