BRATISLAVA – Prieskumy podpory politických strán už po niekoľkýkrát ukázali, že preferencie Hnutia za demokratické Slovensko klesli pod 20 percent. Naznačujú aj možnosť, že hnutie nemusí byť stranou, ktorá voľby vyhrá. Hrozba Mečiarovho návratu sa zmenšuje.
Oslabil ho najmä Ivan Gašparovič, keď si založil vlastné Hnutie za demokraciu, ktoré má šancu získať vo voľbách úspech. „Za výraznej mediálnej pozornosti sa mu za krátky čas podarilo vybudovať stranu, ktorá má šancu uspieť vo voľbách a pripraviť HZDS o časť jeho voličov,“ hovorí Erik Láštic z Katedry politológie Filozofickej fakulty UK. Podľa neho naviazanosť voličov HZDS na Mečiarovu osobu je pravdepodobne nižšia, ako sa predpokladalo a ako ukazovali prieskumy.
Elektra
Pod „vyradenie Mečiara“ a „úspech HZD“ sa podľa Láštica výrazne podpísali predovšetkým dve veci. Priamo na voličov pôsobil postoj predsedu HZDS v kauze rekonštrukcia jeho vily Elektra, ktorú mu médiá a jeho politickí oponenti pripomínajú pri každej príležitosti.
Hnutie nie je ani dôveryhodným partnerom, ktorý by mal Slovensko priviesť do NATO a Európskej únie. Neprijateľnosť HZDS s Mečiarom na čele pre zahraničie sa potom prejavila v postoji politických strán, ktoré vylúčili HZDS a jeho predsedu z povolebnej spolupráce, na rozdiel od Gašparovičovho HZD.
Vplyvný americký senátor John McCain v Bratislave potvrdil, že Mečiar a jeho hnutie nie sú pre NATO prijateľní. Potešenie z klesajúcich preferencií HZDS – zabalené do diplomatických viet – vyjadril cez víkend aj komisár Európskej únie pre rozšírenie Günter Verheugen.
„Politická atmosféra (na Slovensku) sa mení a existuje veľmi, veľmi dobrá šanca, že demokratické strany, ktoré sú za pokračovanie proeurópskej a reformnej politiky, budú mať väčšinu v parlamente a vytvoria budúcu vládu,“ vyhlásil Verheugen počas neformálnej schôdzky ministrov zahraničných vecí Európskej únie v Dánsku.
Kampaň je mdlá
Vplyv na isté „zmiznutie“ Vladimíra Mečiara z „toptém“ týchto volieb má zrejme aj dosiaľ málo výrazná kampaň HZDS. Hnutie sa zatiaľ prezentuje len nenápadnými billboardmi, Mečiar sa zúčastňuje na volebných okrúhlych stoloch, ale jeho vystúpenia nie sú razantné ako kedysi. Sám hovorí, že jedinou „bombou“ hnutia na záver kampane by mohla byť sexbomba, ale tú nemá. „HZDS začína kampaň až teraz, keď ostatní už pomaly končia,“ vyhlásil Mečiar pre český denník Právo.
Prieskumy označuje Mečiar za skreslené. Vo svojom vyhlásení ich hnutie označilo za „márny pokus zneistiť potenciálnych voličov HZDS“. Hnutie vo svojom vyhlásení tvrdí, že sa denne stretáva s tisíckami ľudí a „veľmi dobre pozná ich skutočnú mienku, ktorá ani v najmenšom nekorešponduje s tým, čo prezentujú tieto prieskumy“.
Mečiar klesá – koruna stúpa
Pokles Mečiarových preferencií pozitívne vplýva na silu slovenskej koruny. Prvý prieskum, v ktorom HZDS kleslo pod 20 percent, agentúry zverejnili začiatkom augusta a finančné trhy hneď zareagovali.
„Za posledný mesiac sa koruna posilnila o 1 korunu 30 halierov a na svetových trhoch sa špekuluje o jej ďalšom posilnení. Počíta sa s tým, že Mečiar nebude ten, kto bude zostavovať vládu, a ekonomické riziká spojené s jeho návratom budú eliminované. Naopak, je pravdepodobné, že Slovensko bude členom NATO,“ hovorí analytik Boris Somorovský z Tatra banky. (mar)