Dom hrôzy – iný prívlastok si zrejme liverpoolska nemocnica Alder Hey nezaslúži. Veľká Británia sa včera dozvedela ďalšiu šokujúcu informáciu o počínaní lekárov tohto zdravotníckeho zariadenia. Táto nemocnica bez vedomia a súhlasu rodičov predávala vyoperované orgány detí, informovala včera BBC. Dialo sa tak dva roky. Farmaceutická firma, ktorá ich odkupovala, nemocnici platila päť libier za každý orgán. Táto správa vzbudila v celej Británii obrovské pohoršenie. „Prečo sa rodičia nedozvedeli o tom, čo sa deje?“ Pýta sa Ian Cohen, právny zástupca mnohých rodín, ktoré mali už v minulosti s touto nemocnicou problémy.
Alder Hey sa už stihla „presláviť“ dvoma prípadmi, keď lekárska etika krívala na obe nohy. V decembri sa prevalila informácia, že si tam bez vedomia žien, ktoré podstúpili umelé prerušenie tehotenstva, urobili zbierku mŕtvych embryí. Rok predtým bola nemocnica v centre pozornosti pre škandál okolo odoberania a uskladňovania orgánov mŕtvych detí v rokoch 1988 – 1995. A opäť sa opakoval vážny prehrešok – rodičia o tom nevedeli.
Najnovšie odhalenie sa týka žľazy, ktorú lekári museli vyoperovať počas rozsiahlych kardiologických operácií. Odborne sa nazýva týmus, ľudia ho poznajú aj pod názvom brzlík. V detstve je tento orgán dôležitý pre fungovanie imunitného systému. Počas pediatrických operácií sa však z tela vyberá, aby mal lekár lepší „výhľad“ na srdce. Po operácii je už považovaný za chirurgický odpad.
V Liverpoole sa rozhodli odoperované žľazy predávať farmaceutickej firme z francúzskeho Lyonu. Peniaze sa mali využívať na uhradenie administratívnych výdavkov. V tejto chvíli nie je jasné, koľko detí sa nechcene stalo obeťou tohto veľmi zvláštneho obchodovania, ktoré prebiehalo v rokoch 1991 až 1993. BBC uvádza vyhlásenie jedného chirurga v dôchodku, ktorý povedal, že takáto prax bola bežná.
„Je to úplne hrozné,“ hovorí minister zdravotníctva John Hutton, podľa ktorého sa musí aféra čo najskôr objasniť. Praktiky z Alder Hey sa pravdepodobne dostanú aj na parlamentnú pôdu – konzervatívec Liam Fox sa mieni zaujímať o to, či sa podobné veci nediali aj v iných zdravotníckych zariadeniach. Situácia v zdravotníctve je jednou z položiek, v ktorej labouristická vláda Tonyho Blaira nebola úspešná.
Trpké sklamanie táto správa priniesla najmä ľuďom, ktorí už dlhšie sledujú fungovanie nemocnice. Združení sú v skupine Pity 2. „Podozrievali sme ich, že orgány predávali, ale nemocnica to priznala až teraz. Otriaslo to mnou,“ hovorí členka združenia Paula O‘Learyová. (mch)