Bratislava 3. septembra (TASR) - Kniha politológa Ľuboša Kubína s názvom Rola politických elít pri zmene režimu na Slovensku vyšla v týchto dňoch vo vydavateľstve Slovenskej akadémie vied VEDA. Autor sa v nej pokúša analyzovať úlohu politických elít pri zmene režimu a prechode Slovenska k demokracii od novembra 1989 do konca roku 2000.
Cieľom Kubínovej analýzy bolo opísať, charakterizovať a vysvetliť postoje politických elít v prelomových vývojových fázach procesu tranzície slovenskej posttotalitnej spoločnosti - od fázy liberalizácie a demokratizácie, cez fázu inštitucionalizácie demokracie, obdobie delegatívnej demokracie, až po obdobie prvých dvoch rokov pokusu o konsolidáciu demokracie.
Politológ v úvode knihy hovorí, že: "Systémové zmeny politického, ekonomického a sociálneho charakteru na Slovensku v deväťdesiatych rokoch nemožno opísať a vysvetliť bez zohľadnenia činnosti politických elít. Tieto hrali centrálnu úlohu v politickom živote spoločnosti, pri vytváraní vzorov politického správania a budovania nového inštitucionálneho rámca demokratického režimu".
Podľa autora politické elity na Slovensku riešili za uplynulé obdobie päť rozhodujúcich transformačných zmien. Išlo o utváranie nového politického systému, ekonomickú transformáciu, podoby štátnosti, ďalej integračný proces krajiny do NATO a EÚ a sami museli preukazovať oddanosť demokratickým princípom. Komplikovanosť celého transformačného procesu spočívala v tom, že tieto zmeny prebiehali komplementárne a politické elity ich museli riešiť súčasne za pochodu.
Na základe skúmania vzťahu politických elít k moci identifikoval na Slovensku tri typy elít: hodnotovo-programovú, pragmatickú a elitu s mocenským vzťahom k politike.
Zároveň kniha hovorí o štyroch typoch stratégie, ktoré politické elity používali v súťaži na Slovensku: stratégiu konfrontácie, konkurencie, kooperácie a konsenzu. Zámerom autora bolo verifikovať tézu, že výsledok úspechu či neúspechu konsolidácie demokracie na Slovensku je daný prítomnosťou určitého typu politickej elity, jej vzťahom k moci a typom stratégie, ktorú realizuje v politickej súťaži.
*za ir