Prevádzkovateľ čerpacej stanice LPG a majiteľ bufetu s vyprážanou kuracinou, umiestneného na verejnom trhovisku v Belgicku skončili na 8 mesiacov vo väzení po tom, čo ich súd uznal zodpovedných za výbuch propán-butánovej fľaše, ku ktorému došlo v júni v roku 1999.
Obrovská ohnivá guľa, ktorá vznikla vznietením plynu po explózii fľaše, používanej v spomínanom bufete, zranila 25 ľudí. Príčinou nešťastia bolo preplnenie fľaše propán-butánom na čerpacej stanici LPG a jej prehriatie, čo nakoniec viedlo k roztrhnutiu fľaše a explózii. Oficiálny dôvod rozsudku znel:„Hoci nie úmyselné, avšak nezodpovedné konanie, nedodržanie pravidiel bezpečnosti a protipožiarnej prevencie….“ Takto vyriešili nedodržanie bezpečnosti v Belgicku. Aj na Slovensku sa propan-butanové fľaše, určené pre domácnosti, plnia nelegálnym spôsobom bežne na čerpacích staniciach LPG pre autá. Je zrejmé, že ľudia, ktorí tieto fľaše používajú nevedia, alebo vedia len veľmi málo o riziku, ktoré podstupujú a nevedia ani o tom, že toto riziko môže byť smrteľné.
Praktickým prejavom spoločného úsilia Národného inšpektorátu práce, Ministerstva vnútra SR - Úradu požiarnej ochrany a odborných organizácií zo Združenia odborníkov plynových zariadení a Výskumného ústavu zváračského, ako zastaviť tento nebezpečný postup, boli previerky čerpacích staníc LPG. Inšpektori preverili 87 staníc a v deviatich prípadoch bol navrhnutý finančný postih vo výške viac ako 175-tisíc korún. Nelegálne plnenie plynových fliaš na čerpacích staniciach sa tým však nezastavilo. Dopyt po lacnejšom propán-butáne je dosť veľký na to, aby majitelia čerpacích staníc LPG ďalej pokračovali v porušovaní predpisov a ohrozovali seba, svojich zákazníkov aj svoje okolie, a to bez ohľadu na prípadné sankcie. Technické riešenie, ktoré by problém odstránilo, zatiaľ nikto nenašiel. A ak opomenieme spornú možnosť zvýšiť cenu propán-butánu na čerpacích staniciach na úroveň korešpondujúcu s nákladmi na bezpečné plnenie fliaš v oficiálnych plniacich miestach, tak jediným prostriedkom ako znížiť dopyt po nelegálne naplnených fľašiach ostáva účinnejšia osveta a informovanie verejnosti prostredníctvom médií. Podľa zainteresovaných k nezákonnému plneniu týchto fliaš dochádza takmer na každej čerpacej stanici na skvapalnený plyn. Problémom zostáva dokazovanie tejto činnosti. Dokument o nebezpečnej neznalosti a dôvere ľudí, ktorí si dávajú takto plniť fľaše, odvysielala STV. Neznámy muž redaktorke na otázku, či sa neobáva nebezpečenstva, ktoré hrozí pri nelegálnom plnení, po preplnení fľaše, odpovedal: „Ja si myslím, že nebezpečenstvo by tam nemalo byť, keď obsluha čerpacej stanice dá toľko, koľko má do nej ísť.“ Pritom, a to predovšetkým, je veľký rozdiel medzi tým, koľko do fľaše „vojde“ a koľko „má do nej ísť“ - iba 85 %. Ale, aj keby to tento muž vedel, obsluha čerpacích staníc jednoducho ani pri najlepšej vôli nemôže zaručiť správne množstvo náplne. Ani jedna čerpacia stanica totiž nie je vybavená potrebnou, vôbec nie lacnou, technológiou. (gla)