Prvýkrát v tomto školskom roku si žiaci základných škôl a stredoškoláci budú môcť v rámci voliteľných predmetov vybrať šach. Ministerstvo školstva ho medzi nepovinné predmety zaradilo na základe požiadavky Slovenského šachového zväzu, ktorý chce takto priamo v školách podchytiť mladé talenty.
„Zväz ministerstvu predložil návrh učebných osnov, ktoré Štátny pedagogický ústav považoval za dobré a schválil ich,“ hovorí referent základných a stredných škôl ministerstva školstva Ján Palkovič. Šach budú môcť v školách učiť tí učitelia, ktorí sú členmi Slovenského šachového zväzu. Ten sa bude starať aj o ich ďalšie vzdelávanie.
O zaradení ktoréhokoľvek voliteľného predmetu do učebného plánu rozhoduje riaditeľ školy. Školy na ne nedostávajú zvláštne prostriedky, hradia sa zo schváleného rozpočtu. V praxi to znamená, že skladba voliteľných predmetov podlieha nielen záujmu školákov, ale predovšetkým kapacitám pedagogického zboru.
Nepovinné predmety majú v týždennom rozvrhu dotáciu jednu až dve vyučovacie hodiny, podľa záujmu a podmienok školy. Vytvárajú sa pri počte minimálne 12 žiakov.
V základných aj v stredných školách sa už niekoľko rokov so záujmom študentov stretáva joga. V oboch prípadoch ide vlastne o nadstavbu telocviku. V základných školách je joga súčasťou pohybovej prípravy. V stredných sa s jej prvkami a základmi študenti zoznamujú v pohybovej a športovej výchove. Tvorí tak ako futbal, plávanie či basketbal jeden tematický celok.
Jogu v školách môžu učiť pedagógovia telocviku s kvalifikáciou zo základov jogových cvičení, na ktorú majú akreditáciu. Tú udeľuje sekcia športu ministerstva školstva.
Podľa referenta Palkoviča jogové cvičenia majú školákov naučiť koncentrácii, odbúrať stres, naučiť ich správne dýchať a podobne.
Nepovinné predmety sa nehodnotia známkami ale slovom - absolvoval.
V školách sa však môžeme stretnúť aj s ďalšími nepovinnými predmetmi, ako napríklad modelárstvo, ľudové remeslá či ochrana voľne žijúcich vtákov. (or)